تومور استخوان ستون فقرات و علائم آن

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

تومور استخوان ستون فقرات و علادم آن

تومورهای ستون فقرات

تومورهای ستون فقرات شامل طیفی از رشدهای غیر معمول سلول‌ها در داخل و یا اطراف ستون مهره‌ها است. این تومورها نسبت به تومورهای مغزی شیوع کمتری دارند و بر اساس محل و نوع بافت سرطانی تقسیم‌بندی می‌شوند.

همچنین برخی بافت‌های سرطانی که معمولاً در خارج نخاع و طناب نخاعی رشد می‌کنند می‌توانند به اطراف نخاع انتشار پیدا کنند. به علاوه این تومورها ممکن است به داخل استخوان مهره‌ها نیز نفوذ کرده و منجر به ایجاد درد و در مواردی، جمع شدن (Collapse) مهره شوند. همچنین تومورها می‌توانند بافت‌های نرم و فضاهای اطراف نخاع (فضای اپی‌دورال) را در برگیرند و بر روی طناب نخاعی و اعصاب نخاعی فشار وارد کنند.

نواحی گسترش ثانویه بافت‌های سرطانی به عنوان متاستاز ستون فقرات شناخته می‌شوند. هر چند ممکن است بافت سرطانی، ستون فقرات را تحت تأثیر قرار داده باشد، سلول‌های این بافت‌ها از نوع سلول‌های بافت مبدأ (سینه، ریه، روده و …) بوده و در نتیجه درمان متاستاز ستون فقرات به ارگان مبدأ و وسعت رشد بیماری وابسته است.

علائم تومورهای ستون فقرات

علائم تومورهای نخاعی به فاکتورهای بسیاری از جمله مکان تومور، سرعت نفوذ به دیگر بخش‌های ستون فقرات، طناب نخاعی و اعصاب تحت تأثیر و نیز شدت تأثیر تومور بر پایداری ستون فقرات وابسته است.

درد در کمر و پاها می‌توانند علائم اولیه‌ی تومورهای ستون فقرات باشند. همچنین برخی تومورها ممکن است موجب بی‌حسی، ضعف، سیاتیک، فلجی ناقص، مشکلات حرکتی و گرفتگی در پاها و دست‌ها شوند. از طرفی می‌توانند مشکلاتی مانند عدم کنترل مثانه و مقعد و یا تغییر شکل ستون مهره‌ها را به همراه داشته باشند. نشانه‌های مذکور ممکن است به صورت تدریجی یا به سرعت گسترش یابند. از دیگر علائم می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
درد در ناحیه گردن و کمر که مشکلات عصبی چون ضعف یا بی‌حسی در دست‌ها یا پاها و یا تغییر عادات ادرار و مدفوع را به دنبال دارد.
دردهای نقطه‌ای که هنگام صبح تشدید می‌شوند.
دردی که هنگام فشرده شدن مهره شدت می‌یابد.
دردی که با استراحت کمتر نمی‌شود و احتمالاً در طول شب شدت بیشتری دارد.
درد در ناحیه کمر همراه با علائمی چون نداشتن اشتها، از دست دادن وزن ناگهانی، تهوع و یا تب و لرز.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *