تورشن تیبیا د، چرخش ساق به داخل

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

علت تورشن تیبیا Tibial torsion چرخیده بودن استخوان تیبیا یا درشت نی به داخل در زمان جنینی بچه است. چون استخوان درشت نی به سمت داخل چرخیده است مچ و کف پا هم که به آن متصل هستند به سمت داخل کج میشوند و در نتیجه بچه کف پایش را به سمت داخل میگذارد.

چرخش استخوان تیبیا به داخل در همه بچه ها تا سن دو سالگی تا حدودی وجود دارد که با بالا رفتن سن این چرخش کاهش میابد و منظور از این بیماری وقتی است که این چرخش بیش از حد طبیعی شود.

این بیماری در اکثر بچه ها تا سن دو سالگی و در اکثر قریب به اتفاق آنها تا قبل از سن مدرسه بطور خودبخود خوب میشود. اسپلینت، کفش های مخصوص و ورزش و نرمش هیچ تاثیری بر روی این تغییر شکل مادرزادی ندارد. اگر چرخش استخوان درشت نی بچه تا بعد از ۱۰ سالگی به اندازه کافی اصلاح نشود و بچه به خاطر این چرخش زیاد مشکل فراوانی در راه رفتن داشته باشد نیاز به تصحیح چرخش با استفاده از عمل جراحی دارد. این عمل جراحی معمولا موقعی انجام میشود که مقدار چرخش باقیمانده در استخوان تیبیا بیش از ۳۵ درجه باشد

جراحی با انجام استئوتومی است بدین معنا که پزشک جراح استخوان تیبیا را در بالای مچ پا شکانده و پس از تصحیح چرخش قطعات استخوانی را در وضعیت مناسب به توسط پیچ و پلاک به هم فیکس کرده تا جوش بخورند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *