تورتیکولی یا کج بودن گردن

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

تورتیکولی در کودکان علل بسیار زیادی دارد اما اکثر این علل نادر می باشند. شایعترین علت آن کوتاهی عضله ای در گردن بنام استرنوکلیدو ماستویید است. از هر ۴ هزار تولد یک مورد تورتیکولی گردنی دیده می شود. معمولا هفته سوم پس از تولد توده ای در عضله حس می شود. بیش از ۶۰ درصد موارد این توده در سمت راست گردن است. و معمولا تا ۱ سالگی ادامه می یابد. این توده سفت، دوکی شکل و به اندازه ۱-۳ سانتیمتر است. اما در مواردی کل عضله درگیر است. اگر عضله درگیر نباشد یا توده لمس نشود باید سایر تشخیصها بررسی شود.

عوامل تشدید کننده کجی گردن

بیماری تومورهای‌ بافت‌ نرم‌ یا استخوان‌های‌ گردن‌، زایمان‌ نوزاد همراه‌ با تروما ،بیماری‌ روانی‌ صدمه‌ و آسیب‌ داروها (فنوتیازین‌ها، بوتیروفنون‌ها) ، سابقه‌ خانوادگی‌ تورتیکولی،‌ پرکاری‌ تیرویید ،بیماری‌ها یا عفونت‌های‌ مغزی،‌پیشگیری خاصی‌ ندارد.

انواع‌ مرتبط‌ با استرس‌ را می‌توان‌ با روش‌های‌ کاهش‌ استرس‌ از جمله‌ بازخورد زیستی‌ پیشگیری‌ کرد.عواقب‌ مورد انتظارتورتیکولی‌ مادرزادی‌ را معمولاً می‌توان‌ با فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ کشش‌دهنده‌ عضلات‌ یا جراحی‌ تصحیح‌ کرد. سایر انواع،‌ با درمان‌ بهبود خواهند یافت‌ یا بهتر خواهند شد. زمان‌ بهبودی‌ متغیر است‌. بعضی‌ موارد چند سال‌ به‌ درمان‌ نیاز دارند.عوارض‌ احتمالی‌نوع‌ مادرزادی‌ بدون‌ درمان‌ دایمی‌ باعث‌ می‌شود ظاهر سر و گردن‌، غیرطبیعی‌ و غیرجذاب‌ گردد.

درمان تورتیکولی یا کج بودن گردن

کشش عضله معمولا توسط دو نفر انجام می گیرد، یک نفر شانه را نرفلکس نوزادنگه می دارد و فرد دیگر کشش ملایمی از ناحیه سر وارد می کند. کشش نباید دردناک باشد و نیاز به مهارت دارد. اما برخی از کودکان با انجام این کار بی قراری می کنند. در این حالت می توان کارهای انجام داد که کودک بطور فعال سر خود را حرکت دهد. این کار به ابتکار خانواده و درمانگر نیاز دارد. درسمت مقابل عضله کوتاه شده، عضله کشیده شده است. این عضله باید تقویت شود. نوزادن و شیرخواران رفلکسهای خاصی دارند. استفاده از این رفلکسها جهت تقویت عضله کشیده شده( سمت غیر مبتلا) بکار می رود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *