تورتیکولی (گردن کج)

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

تورتیکولی (گردن کج)

تورتیکولی پیچ خوردگی دردناک و کج شدگی گردن است.در این بیماری سر به یک طرف و چانه به سمت دیگر کج می شود. همچنین به عنوان گردن معوج شناخته شده است. این بیماری می تواند مادرزادی (در بدو تولد) باشد. همچنین می تواند باعث آسیب به عضلات گردن یا عبور جریان خون گردد.

گردن معوج شده گاهی اوقات خود به خود از بین می رود. با این حال، احتمال عود وجود دارد.گردن معوج مزمن می تواند درد ناتوان کننده ای داشته باشد و شما را در انجام کارهای روزانه با مشکل مواجه کند. خوشبختانه، داروها و روش های درمانی می تواند به تسکین درد و سفتی عضلات گردن کمک کند. گاهی اوقات جراحی می تواند این برای این وضعیت مناسب باشد. درمان زمانی موفق است که در ابتدا شروع شود به خصوص برای کودکان.

تورتیکولی یا کج بودن گردن یک بیماری است که بیشتر در نوزادان دیده میشود.
بعضی از مادران در ۸-۶ هفته اول بعد از زایمان متوجه میشوند گردن نوزادشان به یک طرف کج و منحرف شده است. نوزاد بیشتر سرش را به یک طرف نگه میدارد و چرخاندن سر به طرف دیگر برایش مشکل است. به این بیماری تورتیکولی مادرزادی Congenital muscular torticollis میگویند.

درمان کجی گردن (تورتیکولی) و جراحی

معمولا روش های مختلف درمان تا سن یکسالگی ادامه میابد. اگر تا این سن بچه خوب نشد نیاز به درمان جراحی وجود دارد. در حین جراحی پزشک ارتوپد طول عضله کوتاه شده را با انجام برش هایی در آن بلند میکند. بعد از جراحی بچه باید تا مدتی بریس های گردنی مخصوصر را بپوشد و فیزیوتراپی را ادامه بدهد.

کجی گردن یا تورتیکولی ممکن است مادرزادی نبوده و در سنین بالاتر به علل دیگری بوجود آید. مکانیسم ایجاد و درمان، در موارد دیگر متفاوت است و توضیحاتی که در بالا داده شد فقط در مورد کجی گردن یا تورتیکولی است که بعد از تولد بچه دیده میشود.

منبع: ایران ارتوپد ، دلنیا

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *