تغییر شکل گردن قو انگشت دست

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

گاهی اوقات عضلات اینتراوسئوس و لومبریکال در دست بر اثر بعضی بیماری ها مانند پارکینسون، فلج مغزی یا سکته مغزی بیش از حد فعال میشوند و به علت اتصالاتی که این عضلات به اکستانسور انگشتان دارند میتوانند مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال را بیش از حد به عقب خم کرده و این تغییر شکل را ایجاد کنند.

گاهی اوقات بدنبال پاره شدن محل اتصال تاندون اکستانسور به بند انتهایی انگشت و ایجاد مالت فینگر یا انگشت چکشی، یک عدم تعادل در تاندون اکستانسور انگشت ایجاد شده و نیروی بیشتری از طرف این تاندون به مفصل اینترفالاتژیال پرگزیمال وارد میشود و در نهایت دفرمیتی سوان نک بوجود میاید.

مالت فینگر یا انگشت چکشی دست ، عارضه‌ای است که در طی آن تاندون نازکی که آخرین بندانگشت را خم و راست می‌کند، آسیب دیده است. بااینکه این عارضه با نام “سندرم انگشت بازیکنان بیس بال” نیز شناخته می‌شود، ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که یک جسم با سرعت زیاد (مانند یک توپ) با نوک انگشتان برخورد کرده و آن را بیش‌ازحد امکان خم کند. درنتیجه‌ی این حادثه، شما قادر نخواهید بود سر انگشت خود را صاف کنید.

در تغییر شکل گردن قو انگشت دست که عکس تغییر شکل جادکمه ای است مفصل PIP در هیپراکسیون و مفصل DIP در فلکسیون قرار دارد.

علت تغییر شکل گردن قو انگشت دست

تغییر شکل گردن قو انگشت دست علل مختلف دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

بعضی از افراد سالم که داری مفصل نرمی (Ligamentous Laxity) هستند می توانند به طور طبیعیتغییر شکل گردن قو را در انگشت خود داشته باشند.

آسیب انگشت ماشه ای (Mallet Finger) که به درستی درمان نشده باشد باعث افتادگی بند دیستال و هایپراکستانسیون بند پروگزیمال می شود می تواند از علل تغییر شکل گردن قو انگشت دست باشد.

در بیماری آرتریت روماتوئید که التهاب مزمن باعث پارگی تاندون اکستانسور بند دیستال می شود نیز می تواندعامل تغییر شکل گردن قو انگشت دست باشد.

از علل دیگر تغییر شکل گردن قو انگشت دست ،خم شدن مفصل PIP ناکافی باشد مثل پارگی فلکسورسطحی انگشت است.

تغییر شکل گردن قو انگشت دست در ابتدا قابل درمان است ولی اگر درمانی انجام نگیرد به تدریج باعث کوتاه شدن نسوج و ثابت شدن تغییر شکل گردن قو انگشت دست می گردد.

درمان تغییر شکل گردن قو انگشت دست

در افرادی که دچار لاکسیتی لیگامانی هستند هیچ اقدام خاصی نیاز ندارند. در موارد دیگر مانند بیماری آرتروئید روماتوئید یا مالت فینگر تشخیص داده نشده، در مراحل اولیه که تغییر شکل گردن قو انگشت دست قابل درمان است، عامل به وجود آورنده تغییر شکل گردن قو انگشت دست را باید بر طرف کرد، در مراحل خیلی پیشرفته تغییر شکل گردن قو انگشت دست که تغییر شکل ثابت شده است، برای بهبود آن از درمان جراحی استفاده می شود.

در درمان جراحی تغییر شکل گردن قو انگشت دست ،پوست، لیگامان و تاندون های اطراف مفاصل بازسازی شده بطوریکه تعادل در اکستانسور انگشت مجددا برقرار شود. ممکن است پزشک معالج اقدام به تعویض مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال کرده و یا مفصل اینترفالانژیال دیستال را خشک کند. بیمار باید برای بدست آوردن نتایج بهتر از درمان جراحی تغییر شکل گردن قو انگشت دست ، بعد از انجام آن فیزیوتراپی دقیقی را زیر نظر یک فیزیوتراپیست دست انجام دهد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *