تغییر شکل مادلانگ مچ دست (Madelung’s Deformity)

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

تغییر شکل مادلانگ مچ دست (Madelung’s Deformity)

تغییر شکل مادلانگ مچ دست بیماری نسبتاً نادری است که در اثر اختلال رشد در صفحه رشد انتهای پایینی استخوان رادیوس آرنج به وجود می آید. بعضی مؤلفین وجود باند فیبروبین متافیز تحتانی رادیوس آرنج و استخوان لونیت را مسئول تغییر شکل مادلانگ مچ دست می دانند.

علایم تغییر شکل مادلانگ مچ دست

تغییر شکل مادلانگ مچ دست باعث کوتاه شدن استخوان رادیوس آرنج و برجسته شدن مچ دست به جلو می شود. رشد انتهای پایینی اولنا طبیعی است و به همین جهت نسبت به انتهای پایینی رادیوس آرنج برجسته است. تغییر شکل مادلانگ مچ دست غالباً مادرزادی است ولی عوامل مختلفی که باعث اختلال رشد در صفحه رشد می شوند نیز می توانند باعث تغییر شکل مچ دست شوند. تغییر شکل مادلانگ ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد و غالباً بعد از ده سالگی بروز می کند. تغییر شکل مچ دست نه تنها از نظر شکل ظاهری برای بیمار ناراحت کننده است بلکه از قدرت دست و مچ دست نیز می کاهد.

درمان تغییر شکل مادلانگ مچ دست

درصورتی که ظاهر مچ زیاد آزار دهنده نباشد و یا عملکرد دست مختل نشده باشد تغییر شکل مادلانگ مچ دست را تحت نظر می گیریم در غیر اینصورت برداشتن انتهای پایینی استخوان اولنا که برجسته شده است کمک شایانی به افزایش کارایی مچ دست می کند. بعضی از متخصصین توأم با این عمل استئوتومی انتهای پایینی رادیوس آرنج را برای اصلاح تغییر شکل پیشنهاد می کنند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *