تغییر حالت ستون مهره(گودی کمر یا لوردوز)

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

همه افراد چه کودکان و چه بزرگسالان، به صورت طبیعی قوس کمر دارند، یعنی انحنایی به سمت عقب در ناحیه پایین کمر‌ دارند، اما آنچه که موجب می‌شود انحنای موجود در پایین کمر غیرعادی و به صورت یک بیماری شناخته شود، افزایش بیش از اندازه این گودی است.

در واقع آنچه که موجب می شود انحنای موجود در پایین کمر غیرعادی شود، زیاد بودن اندازه گودی کمر است. گودی بیش ازحد طبیعی جنبه ارثی دارد، اما این مشکل در صورت کم تحرکی و ورزش نکردن، اضافه وزن و بارداری به دنبال ضعف عضلات کمر و کاهش قدرت عضلات شکم آزار دهنده و دردناک می شود.

علل ایجاد گودی کمر

علل متفاوتی میتوانند شدت لوردوز کمری را افزایش دهند که شایعترین آنها عبارتند از

شایعترین علت گودی کمر ضعف عضلات کمر و شکم است

بزرگ شدن شکم موجب میشود مهره های کمری بر اثر وزن آن به جلو آمده و لوردوز آن بیشتر شود

به هر علتی که فرد نتواند مفصل ران خود را کاملا صاف کند ( مثلا دررفتگی دو طرفه مفاصل ران) در هنگام ایستادن لگن مجبور میشود به سمت جلو بچرخد و با چرخش لگن به جلو لوردوز کمر بیشتر میشود

بیماری های عصبی یا عضلانی مانند دیستروفی های عضلانی یا پولیومیلیت ( فلج اطفال) کیفوز مهره های کمری موجب میشود فرد برای حفظ تعادل خود لوردوز کمری را زیاد کند.

برای درمان گودی کمر ، فیزیوتراپیست سعی خواهد کرد درد و تورم شما را کاهش دهد. همچنین ممکن است فیزیو تراپیست به شما آموزش‌های لازم را یاد دهد و برای درمان شما از تکنیک‌هایی مانند حرکات فیزیکی، گرما درمانی، سرما درمانی، آب درمانی، اولتراسوند و تحریک الکتریکی استفاده کند. بیشتر فیزیوتراپی را تقریباً ورزش برای گودی کمر تشکیل می‌دهد. که می‌تواند شامل تمرینات کششی، تمرینات عضلات اصلی، کار با وزنه و راه رفتن باشد. ممکن است فیزیو تراپیست به شما یک برنامه ورزشی آموزش دهد، بنابراین می‌توانید آن را در خانه انجام دهید. ممکن است درمان همراه با درد خفیف یا تورم باشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *