تعویض مفصل لگن و عوارض آن

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

تعویض مفصل لگن و عوارض آن

تعویض مفصل لگن یا ران یکی از موفقیت آمیز ترین اعمال جراحی پزشکی است. اکثریت قریب به اتفاق بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل لگن احساس رضایت میکنند و از اینکه چرا زودتر از مفصل مصنوعی استفاده نکرده اند افسوس میخورند.

اکثر اعمال جراحی تعویض مفصل لگن بدون عارضه خاصی انجام میشوند و بیمار بعد از عمل میتواند بدون درد زندگی جدیدی را شروع کند ولی مانند هر عمل جراحی دیگر، تعویض مفصل لگن ممکن است با عوارضی همراه باشد. وقوع این عوارض سیر بهبودی بیمار را طولانی کرده و میتواند مشکلاتی را برای بیمار بوجود بیاورد.

عوارض کوتاه مدت تعویض مفصل لگن

عفونت مفصل، در رفتگی مفصل مصنوغی، لخته شدن خون در ساق، تغییر طول اندام تحتانی، آسیب به عروق و اعصاب لگن و باقی ماندن درد در مفصل ران

عفونت مفصل لگن (ران)

گر چه احتمال عفونت مفصل ران کمتر از دو درصد است ولی به علت اینکه در صورت وقوع بسیار خطرناک است اقدامات سخت گیرانه زیادی صورت میگیرد تا این عارضه ایجاد نشود. در افراد زیر احتمال عفونت بعد از جراحی بیشتر از معمول است

  • افرادی که زخم های پوستی دارند،
  • افرادی که عفونت ادراری یا تنفسی دارند
  • افرادی که مشکلات و عفونت های دهانی و دندانی دارند
  • بیماران دیابتی و روماتیسمی
  • اگر سیستم دفاع ایمنی بدن فرد ضعیف باشد (مانند بیماری های مزمن کبدی یا کلیوی یا سرطان …) احتمال عفونت بعد از جراحی بیشتر است.
  • در کسانی که قبلا در ناحیه لگن عمل جراحی انجام داده اند و بخصوص پلاک یا پیچ در ناحیه لگن کار گذاشته شده است احتمال عفونت پس از تعویض مفصل بالا است.

منبع:ایران ارتوپد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *