تشخیص و علائم سل ستون فقرات (ستون مهره)

توسط admin, خرداد ۲۷, ۱۳۹۷

تشخیص و علائم سل ستون فقرات

علائم سل ستون فقرات (ستون مهره)

شروع علائم سل ستون مهره تدریجی است. معمولا علائم عمومی بصورت تب (که بیشتر در عصر است) و تعریق شبانه وجود دارد. بی اشتهایی، کاهش وزن، احساس ضعف و خستگی از دیگر علائم عمومی بیماری هستند.

-احساس درد بر روی مهره های گرفتار که با حرکت ستون مهره بیشتر شده و همراه با محدودیت حرکتی است. شدت درد در شب بیشتر می شود و ممکن است بیمار را از خواب بیدار کند. درد بر روی مهره های گرفتار با فشار به آن ناحیه بیشتر می شود.

– کیفوز و قوز پشتی که در مواردی همراه با انحراف جانبی ستون مهره بصورت اسکولیوز است

– ترشح چرکی در اطراف ستون مهره

– در مراحل پیشرفته بیماری تحت فشار قرار گرفتن نخاع با مهره تغییر شکل داده یا توسط آبسه سلی در اطراف نخاع و بدنبال آن فلج اندام های تحتانی ( پاراپلژی) که ممکن است با اختلال در دفع ادرار و مدفوع همراه باشد.

تشخیص سل ستون فقرات (ستون مهره)

در آزمایشات خون معمولا بیمار کم خونی و گاهی بالا رفتن ESR را نشان می دهد.

ممکن است تست پوستی سل (تست مانتو) مثبت باشد.

در رادیوگرافی ستون مهره در ابتدا کم شدن تراکم استخوان، کم شدن ارتفاع مهره های گرفتار در قسمت جلو، کم شدن ارتفاع دیسک بین مهره ای دیده می شود و در مراحل پیشرفته بیماری مهره ها به هم جوش می خورند.تشخیص قطعی سل ستون مهره با کشف باسیل سل در بافت های آلوده است.

درمان سل ستون فقرات (ستون مهره)

اساس درمان سل ستون فقرات(ستون مهره) درمان دارویی با آنتی بیوتیک های ضد باسیل سل همراه با عمل جراحی سل ستون فقرات است. در عمل جراحی بافت های مرده خارج شده و مهره های گرفتار به هم جوش داده می شوند. عمل جراحی سل ستون مهره بخصوص در بیمارانی که دچار علائم عصبی شده اند و یا در کسانی که به علت تخریب چند مهره مجاور دچار کیفوز شدید شده اند انجام می شود.

منبع:ویکی پدیا


به این پست امتیاز دهید.
تشخیص و علائم سل ستون فقرات (ستون مهره)
۵ از ۱ رای

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *