تشخیص و درمان شکستگی استخوان کتف در ناحیه شانه

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

استخوان کتف بصورت یک صفحه استخوانی در پشت شانه و قفسه سینه قرار گرفته است. شکستگی های استخوان کتف یا اسکاپولا زیاد دیده نمیشود و در صورتی هم که اتفاق بیفتد معمولا با جابجایی کمی است. اهمیت شکستگی کتف بیش از خود شکستگی احتمال همراه بودن آن با دیگر آسیب ها در دنده ها و ریه است.

تشخیص شکستگی کتف

پزشک معالج  از رادیوگرافی ساده برای مشخص کردن شکستگی و تشخیص آن استفاده میکند. گاهی  اوقات برای بررسی شکل شکستگی و برنامه ریزی برای درمان نیاز به استفاده از  سی تی اسکن وجود دارد.

درمان شکستگی های کتف

درمان اکثر شکستگی های استخوان کتف درمان غیر جراحی بصورت آویزان کردن اندام  فوقانی به گردن است. مدت بیحرکتی معمولاً سه هفته است و این زمانی است که  استخوان کتف نیاز داد تا جوش بخورد. در ۲۴ ساعت اول بعد از شکستگی میتوان  با سرد کردن ناحیه پشت کتف، مانع از افزایش تورم و خونریزی شد.

بعضی از  انواع شکستگی های استخوان کتف مانند شکستگی های حفره گلنوئید و یا شکستگی  گردن استخوان کتف یا شکستگی زائده آکرومیون، اگر همراه باجایجایی زیاد  باشند ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند.

اگر زائده آکرومیون دچار شکستگی خرد شده با جابجایی زیاد شده باشد قطعات خرد شده را توسط عمل جراحی برمیدارند و عضله دلتوئید را به بقایای زائده آکرومیون میدوزند. در  صورتیکه قطعه شکسته شده بزرگ و با جابجایی زیاد باشد قطعه شکسته شده را با  عمل جراحی جااندازی کرده و با پیچ فیکس میکنند.

حرکات شانه ممکن است بعد از این شکستگی به سرعت محدود شود. بنابراین لازم است تا هر چه زودتر  معمولا در همان هفته اول بعد از شکستگی، حرکات شانه شروع شود. این حرکات و  نرمش ها برای بدست آوردن دامنه حرکات شانه است.

نرمش های کششی و تقویتی  باید تا زمان بدست آوردن کامل حرکات شانه و تقویت عضلات آن انجام شوند. این زمان ممکن است حتی تا یک سال هم طول بکشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *