تشخیص درد مچ دست

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

تشخیص درد مچ دست

الف: درد دردهای مچ دست که در سمت رادیال مچ دست قرار دارد تشخیص های زیر بیشتر مطرح است:

شکستگی یا جوش نخوردگی اسکافوئید: بیشتر در افراد جوان، با سابقه ضربه دیده می شود. حساسیت در انفیه دادن تشریحی دارند. رادیوگرافی معمولاً تشخیصی برای درد مچ دست است .

استئوآرتریت مفصل تراپزیوم با متاکارپ اول : بیشتر در زن های مسن دیده می شود. حساسیت و درد مچ دست نسبت به توبرکول اسکافوئید دیستال تر قرار دارد. حرکت دادن متاکارپ در مقابل تراپزیوم باعث ایجاد درد مچ دست بیمار می شود. رادیوگرافی کمک به تشخیص درد مچ دست می نماید.

بیماری دکوروان مچ دست: بیشتر در زننها دیده می شود. حساسیت در امتداد کمپارتمان اول اکستانسورها و پروگزیمال به مچ دست می باشد. گاه تورمی در ناحیه مچ دست وجود دارد. تست فینکل اشتاین مثبت است.

ب) در دردهای مچ دست که در خلف و قسمت وسط مچ دست وجود دارد تشخیص های زیر بیشتر مطرح است:

گانگلیون مچ دست: معمولاً درد مچ دست با کارکردن ایجاد می شود، درد آن متناوب است و دوره هایی از بهبود خود به خود و عود مجدد درد مچ دست را ذکر می کنند. از نظر بالینی تورم و برجستگی آن قابل تشخیص است.اما در مواردی که به صورت مخفی باشد تشخیص درد مچ دست آن مشکل است و بعد از رد علل دیگر این تشخیص مطرح می شود.

کین باخ مچ دست : معمولاً در مردان جوان دیده می شود. ممکن است درد مچ دست در کارکردن یا در تمام مواقع وجود داشته باشد. برخلاف مورد گانگلیون مچ دست دوره های بهبودی و عود ندارد. معمولاً سابقه شروع چند ماهه درد را ذکر می نمایند. تشخیص درد مچ دست معمولاً با رادیوگرافی داده می شود، گاه در موارد زودرس بیماری تشخیص درد مچ دست با MRI داده می شود.

ج) در دردهای مچ دست که در سمت اولنا مچ دست ایجاد می شوند بیشتر تشخیص های زیر مطرح است:

– آسیب کمپلکس غضروفی لیفی مثلثی شکل (TFCC) Triangular Fibro Cartilage Complex: یا بصورت حاد معمولاً در افراد جوان بدنبال یک ضربه با برگشتن مچ دست به خلف یا حرکت پیچشی دست ایجاد می شود و یا به صورت مزمن در افراد میانسال و بدنبال فعالیتهای تکراری یا ضربه های مکرر مچ دست ایجاد می شود. حساسیت در دیستال به اولنا می باشد، حرکت چرخشی ساعد در انتها دردناک است. تشخیص درد مچ دست با MRI تأیید می شود.

– آسیب مفصل رادیواولنار تحتانی: معمولاً بدنبال ضربه و بدجوش خوردگی شکستگی دیستال رادیوس بروز می کند. حرکت چرخشی ساعد دردناک است ممکن است با محدودیت حرکت همراه باشد. حداکثر حساسیت روی مفصل رادیواولنا تحتانی است.

د) دردهای مبهم مچ دست که تمام مچ دست را در بر می گیرد.

بیشتر در التهاب های مچ دست نظیر آرتریت روماتوئید مچ دست ،سل مچ دست و استئوآرتریت مچ دست دیده می شود.

 

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *