تشخیص اسکولیوز (انحناء جانبی ستون مهره)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

برای تشخیص جامع سابقه پزشکی – سابقه این بیماری در خانواده ، سن شروع بیماری و شروع سن بلوغ در نظر گرفته میشود. معاینه فیزیکی بررسی عدم تقارن تنه بیمار، بررسی شانه ها ،گوژ پشتی یا کجی بدن به یک سمت – بررسی عملکرد قلب و ریه اندازه گیری طول پاها برای تشخیص کوتاهی حقیقی یا کاذب، تست خم شدن به جلو که برجستگی مهره ها و دنده ها را نشان می دهد، لازم است. اندازه گیری دانه حرکات ستون فقرات بررسی نقاط دردناک و یا وجود توده و تورم را با لمس ستون فقرات مشخص میکنیم.

تستهای عصبی: محل و شدت درد و تغییرات آن در شبانه روز، احساس بی حسی سوزن سوزن شدن، ضعف عضلات – گرفتگی عضلات- اختلالات رفلکسی مشکلات دفع ادرار و مدفوع را بررسی میکینم.

رادیوگرافی: برای تشخیص قطعی و اندازه گیری زاویه اسکولیوز رادیوگرافی ایستاده رخ و نیم رخ ستون مهره ها لازم است.

درمان اسکولیوز (انحناء جانبی ستون مهره)

خمیدگی های کمتر از ۲۰ درجه تحت نظر گرفته میشوند و نیاز به درمان خاصی ندارند.

در نوجوانانی که خمیدگی آنها بین ۲۰ تا ۴۰ درجه باشد برای جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز بریس تجویز میشود.

استفاده از بریس ۲۳ ساعت در روز است و یک سری تمرینات ورزشی که به دقت برنامه ریزی شده است همراه با پوشیدن بریس لازم است توجه بیمار و خانواده وی در درمان اسکولیوز با بریس بسیار با اهمیت است. باید یادآوری کرد که بعضی از اسکولیوزها بخصوص در ناحیه پشتی گردنی و اسکولیوزهای بالاتر از ۴۰ درجه و بیماران بزرگسال و نزدیک به سن بلوغ استخوانی به بریس پاسخ مثبت نمی دهند. هنگامیکه درمان با بریس موفقیت آمیز نباشد نیاز به جراحی حتمی است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *