ترک برداشتن استخوان کف پا و علل آن

توسط admin, خرداد ۳, ۱۳۹۷

ترک برداشتن استخوان کف پا و علل آن

شکستگی استرسی کف پا در واقع نوعی شکستگی ناکامل بوده و بصورت یک ترک کوچک در استخوان کف پا دیده می شود. این شکستگی ها بر اثر استفاده نادرست از اندام و اعمال فشارهای نامتناسب با توانایی و تحمل فرد ایجاد می شوند و بر اثر نیروهایی ایجاد میشود که به تنهایی توانایی شکستن استخوان را ندارند ولی وقتی بطور ممتد تکرار میشوند در نهایت موجب شکسته شدن متاتارس میشوند.

چون اولین بار این نوع شکستگی ها در سربازانی که زیاد رژه میرفته اند دیده شده گاهی به آن شکستگی رژه یا march fracture هم میگویند. این نوع شکستگی البته خاص نظامیان نیست و بطور شایعی در ورزشکاران بخصوص دوندگان استقامت و کسانی که ژیمناستیک، بسکتبال، تنیس یا باله کار میکنند هم دیده میشود.

شایعترین محل شکستگی استرسی، متاتارس های دوم و سوم در کف پا هستند. البته این شکستگی ها در استخوان پاشنه، نازک نی و استخوان ناویکولر هم دیده میشود.

علل شکستگی استرسی کف پا

شکستگی های استرسی معمولاً در استخوان های اندام تحتانی که تحت فشار زیادی هستند ایجاد میشوند. در کف پا بیشترین فشار در موقع راه رفتن به متاتارس های دوم و سوم وارد میشوند پس شکستگی های استرسی هم بیشتر در این محل ها دیده میشوند. کلاً زنان ورزشکار زمینه و آمادگی شکستگی استرسی بیشتری نسبت به مردان دارند.

این شکستگی ها بیشتر در کسانی دیده میشوند که اخیرا شدت یا مدت یا تکرار ورزش خود را ناگهان افزایش داده اند. اگر بدن فردی آمادگی لازم را برای انجام ورزش خاصی نداشته باشد و ناگهان آن ورزش را با شدت زیادی انجام دهد خود را در معرض این شکستگی قرار میدهد. همچنین کسی که قبلاً فعالیت ورزشی خاصی را در سطح مشخصی انجام میداده و مدتی از آن ورزش به دور بوده است نباید آن ورزش را دوباره با همان شدت قبل شروع کند.

در مدت دوری از ورزش، عضلات وی ضعیف شده و توانایی حمایت از استخوان را از دست میدهند. این فرد هم خود را در معرض شکستگی استرسی قرار داده است. وقتی بدنبال فعالیت شدید و مداوم بدنی عضلات خسته میشوند توانایی آنها در جذب شوک و ضرباتی که به اندام تحتانی وارد میشود کاهش میابد. در نتیجه، ضربه به استخوان منتقل شده و موجب شکستگی آن میشود.

استفاده از وسایل ورزشی نامناسب مثل کفش های آسیب دیده یا کفش های خیلی خشک یا کفش جدید و نو هم ممکن است احتمال این آسیب را بیشتر کند. تغییر زمین بازی مثل تغییر زمین تنیس از چمن به خاکی یا تغییر محل دویدن از محل سرپوشیده به فضای بیرون میتواند احتمال این شکستگی را زیاد کند.

تکنیک بد میتواند موجب این آسیب شود. مثلا اگر پای شما تاول بزند یا قسمتی از آن دردناک شود ممکن است شما برای مدتی پایتان را در وضعیت دیگری بر روی زمین قرار دهید و همین عامل میتواند موجب توزیع نامناسب فشار روی استخوان ها و شکستگی آنها شود. ورزشکاری که استراحت کمی در حین ورزش میکند یا وقتی که در حین ورزش علیرغم احساس درد در کف پا به ورزش ادامه میدهد احتمال ایجاد این نوع شکستگی را در پای خود افزایش میدهد.

گاهی اوقات شکستی های استرسی کف پا در کسانی دیده میشوند که زمینه بیماری قبلی در استخوان ها دارند و بدلیلی استخوان آنها ضعیف شده است مانند کسانی که مبتلا به روماتیسم و یا پوکی استخوان هستند. این افراد ممکن است حتی با فعالیت های بدنی معمولی و روزمره هم دچار این شکستگی شوند که به آن نارسایی استخوانی Bone insufficiency هم میگویند. در کسانی که بدلیلی حس کف پایشان کم شده است مانند مبتلایان به دیابت هم احتمال بوجود آمدن این نوع شکستگی بالا است.

منبع: ایران ارتوپد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *