تاریخچه ارتوپدی در ایران

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

تاریخچه ارتوپدی در ایران

گرچه در گذشته بزرگانی چون ابن سینا و زکریا رازی بیماران ارتوپدی را درمان می کردند (مثلاً زکریا رازی اولین کسی بود که از گچ برای ثابت کردن شکستگی ها استفاده کرد) ولی در قرن ها پییش و اولین قرن اخیر اکثر شکستگی ها توسط شکسته بندهای غیر پزشک درمان می شدند.این افراد پس از جا انداختن شکستگی اندام را با گذاشتن دو تکه تخته یا مقوا با باند بی حرکت می کردند که گاه عوارض جبران ناپذیری برای بیماران به بار می آورد.
پس از تأسیس دانشکده پزشکی در سال ۱۳۱۳ و تربیت پزشک، بخش های جراحی عمومی در بیمارستان های وابسته به دانشکده پزشکی تأسیس گذدید. در این بخش ها تعدادی از شکستگی ها توسط جراحان عمومی جا انداخته و با گچ گیری بی حرکت می شدند. به ندرت جراحی برای ثابت کردن این شکستگی ها به کار می رفت. جراحان عمومی علاوه بر درمان شکستگی ها درمان بعضی دیگر از بیماری های ارتوپدی مثل قطع اندام برای تومدها، تخلیه چرک برای استئومیلیت و گچ گری برای درمان سل ستون فقرات را نیز انجام می دادند. در حقیقت ارتوپدی قسمتی از جراحی عمومی بوده و مطالب ارتوپدی توسط اساتید جراحی عمومی برای دانشجویان تدریس می شد.
احتمالاً اولین جراحی باز برای ثابت کردن شکستگی ران توسط آقای پروفسور یحیی عدل استاد جراحی عمومی دانشگاه تهران در بیمارستان سینا انجام شد. ایشان پس از جنگ جهانی دوم در سفری که به فرانسه داشتند روش ثابت کردن شکستگی ها با کونچر را یاد گرفته و تعدادی میله کوچر با خود از فرانسه به ایران آورده بودند که پس از به کار بردن آن در یک بیمار، پس از جوش خوردن آن را از پای بیمار در آورده و در بیمار دیگر به کار می بردند. با فراگیری این عمل توسط رزیدنت های ایشان به تدریج این روش برای درمان شکستگی ها درایران رایج شد در دهه چهل شمسی پزشکان ایرانی که دوره ارتوپدی را در اروپا و امریکا گذرانیده بودند به ایران مراجعت نمودند و به تدریج اعمال جراحی مختلف را در بیمران خود به کار بردند.
بیمارستان شفا یحیاییان به عنوان اولین بیمارستان ارتوپدی در خیابان شهدا (ژاله سابق) با حضور متخصصین ارتوپدی که بعضا به تازگی از اروپا و امریکا مراجعه کرده بودند در اواخر سال ۱۳۵۰ تأسیس شد. آن بیمارستان یک سال بعد برای اولین بار رزیدنت گرفت.
بعد از انقلاب اسلامی تعدادی از متخصصین ارتوپدی جلای وطن کردند، منتهی خوشبختانه تعداد فارغ التحصیلان ارتوپدی باقیمانده به قدری بود که توان درمان مجروحین جنگی را داشته باشد.
در سال های اخیر تعدادی از فارغ التحصیلان ارتوپدی رشته های فوق تخصصی را در امریکا و اروپا گذرانیده و آنرا به رزیدنت ها آموزش دادند در حال حاضر در چند دانشگاه ایران در رشته های جراحی فوق تخصصی زانو، دست، ستون فقرات و اطفال فلوشیپ پذیرفته می شود.
امروزه حدود ۱۵۰۰ متخصص و فوق تخصص رشته های مختلف ارتوپدی در ایران داریم که با امکاناتی که در اختیار دارند، بیماران ارتوپدی را به خوبی درمان می نمایند.
منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *