بیماری های مچ دست – گانگلیون (Ganglion)

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

گانگلیون (غلیظک) بر جستگی نرمی است که در اطراف مفصل ها و غلاف رباط ها به خصوص در ناحیه مچ دست دیده می شود. (شایع ترین برآمدگی کیستیک در پشت مچ دست).

کیست های گانگلیون پر از ماده موسین معمولاً به کپسول مفصلی یا غلاف تاندون مجاور چسبندگی دارد. کیست گانگلیون در خانم ها بسیار شایع تر از آقایان می باشد و در ۷۰% موارد بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی اتفاق می افتد. اکثرا بیماران مبتلا به گانگلیون مچ دست به علت مشکل زیبایی، درد، ضعف و ترس از بدخیمی مراجعه می کنند. در ۱۰% موارد سابقه ای از تروما را در دست ذکر می کنند. کیست دست می تواند به سرعت ایجاد شود یا گانگلیون مچ دست می توان به آرامی و به مرور زمان ایجاد شود. در مورد منشاء کیست های گانگلیون مچ دست نظریات متفاوتی وجود دارد که هنوز هیچ کدام ثابت شده نیست. گروهی کیست گانگلیون مچ دست را با منشاء مایع سینوویال مفصل می دانند و گروهی کیست گانگلیون مچ دست را نتیجه دژنراسیون بافت های اطراف تاندون ها و رباط های مچ دست می دانند.

علائم گانگلیون مچ دست

شایعترین علامت بیماری گانگلیون مچ دست که موجب مراجعه بیمار به پزشک میشود وجود یک توده برجسته در پشت مچ دست است. این توده سطحی نرم و گرد و یکنواخت دارد. گاهی اوقات توده نرم بوده ولی در اکثر موارد سفت است. توده در پشت مچ دست ممکن است دردناک باشد و در مواردی درد بیمار مبتلا به گانگلیون مچ دست تظاهر بیشتری از برجسته بودن آن دارد. از دیگر علائم گانگلیون مچ دست فشار آن به اعصاب مچ دست است. این فشار میتواند موجب فلج عصب و بروز علائمی مانند بیحسی یا گزگز کند.

از دیگر علائم گانگلیون مچ دست احساس ضعف و ناراحتی در مچ دست است.

 شایعترین محل گانگلیون پشت مچ دست است. دومین محل شایع گانگلیون مچ دست ، قدام (جلو) مچ دست نزدیک شریان رادیال است و سومین محل شایع گانگلیون مچ دست در قدام و قاعده انگشتان دست میباشد. گانگلیون های مچ دست خلف (پشت) دست معمولا ثابت ، نرم و گرد می باشند .

در درون کیست های گانگلیونی مچ دست، مایعی زرد رنگ، ژلاتیتی و چسبناک وجود دارد. گانگلیون های کف دست معمولا سفت و دردناک هستند .

درمان گانگلیون مچ دست

اکثر موارد کیست گانگلیون مچ دست بزرگ نبوده و احتیاج به درمان خاصی نمی باشد. در صورت درد برای درمان درد می توان به مدت ۶ هفته به بیمار Cock-Up Splint تجویز کنیم. درمان گانگلیون مچ دست ممکن است با تخلیه مایع به وسیله سوزن و یا عمل جراحی انجام پذیرد. مایع لزج و غلیظ درون آن با سوزن کلفت تخلیه می شوود و پس از آن محلول کورتیکوستروئید طولانی مدت در آن تزریق می شود و مچ دست با ناودان گچی یا اسپلینت به مدت ۳ تا ۴ هفته بی حرکت نگه داشته می شود. اما باید به یاد داشت که به دنبال کشیدن مایع کیست گانگلیون مچ دست با تا ۵۰% احتمال وجود دارد. در گانگلیونها جلوی مچ دست هم باید به بیمار به گانگلیون مچ دست تأکید کرد که با وجود درمان عمل جراحی نیز احتمال عود وجود دارد. درمان گانگلیون مچ دست به وسیله عمل جراحی باید با استفاده از تورنیکه و در اطاق عمل انجام گیرد. در بچه ها تمایل به بهبودی خودبخود گانگلیون مچ دست بیشتر است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *