بیماری های ستون فقرات

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

نقش ستون فقرات،حمایت از کل بدن،توانایی در خم شدن و چرخیدن در تمام مسیر ها،و نیز حمایت از ساختمان های حیاتی بدن مثل اعصاب و نخاع میباشد که در داخل آن قرار دارند.

هیچ ساختمان مهندسی ای وجود ندارد که ویژگی ها و ریزه کاریهایی که در ستون فقرات موجود است را داشته باشد.

ستون فقرات انسان از مهره هایی استخوانی که بر روی هم قرار گرفته اند تشکیل شده است

دیسک های بین مهره ای

به علت اینکه بین مهره ها یک بالشتک قابل ارتجاع یا همان دیسک قرار دارد،ستون فقرات توانایی خم شدن و چرخیدن را دارا میباشد. هر دیسک دارای ساختمان پهن و صافی می باشد که در وسط آن ماده ای ژله مانند به نام نوکلئوس وجود دارد که در اطراف آن نیز ماده سفت و سختی به نام آنولوس قرار دارد.

سطوح مفصلی مهره ها

مهره ها توسط مفصلهای کوچکی به یکدیگر متصل میشوند. این مفصل ها بر اثر فشار یا ساییدگی آسیب می بینند و ممکن است بر روی آن قسمت های صدمه دیده استخوان مهره دچار تورم شده و باعث شود که بر روی اعصاب اطرافش فشار وارد آید.

شبکه اعصاب

سیستم عصبی را میتوان به نحوی به شبکه تلفن ها تشبیه نمود زیرا از طریق آنها ،پیغام عصبی از مغز به سراسر بدن متصل شده و از همین طریق نیز به مغز برمی گردد.پیغام هایی که از مغز به سمت پایین میآیند باعث میشوند که عضلات منقبض شده و در نتیجه بر روی حرگاتی از بدن همچون راه رفتن،کنترل صورت گیرد.پیغام هایی که از پایین به بالا و به سمت مغز می روند حامل حس هایی مانند لمس و درد می باشند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *