بیماری مچ دست – سل (Tuberculosis of the Wrist Joint)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

بیماری مچ دست

سل یک بیماری عفونی مزمن است که میتواند سیستم اسکلتی بدن انسان را گرفتار کند. عمل مولد بیماری سل یک میکروب به نام باسیل کخ است.

علائم بیماری سل

بیماری سل سری علائم عمومی دارد که عبارتند از تب خفیف که در عصر بیشتر میشود، عرق شبانه، خستگی و ضعف، بی اشتهایی و کاهش وزن و کم خونی

جدای از این علائم عمومی بیماری سل برحسب اینکه سل کدام قسمت از سیستم اسکلتی را گرفتار کرده باشد علائم مربوط به بیماری سل آن قسمت هم ظاهر میشود. بیماری سل ممکن است ابتدا از مفصل شروع شود، میتواند ابتدا از استخوان شروع شود و یا ممکن است در ابتدا بافت سینوویال خارج از مفاصل را درگیر کند.

بیماری سل در ناحیه مچ دست ممکن است باعث ابتلای نیامهای عضلات (Tuberculosis Tenosynovitis) و یا ابتلای مفصل مچ دست شود. روی هم رفته سل مفصل مچ دست کمتر از سل مفصل های دیگر دیده می شود.

نشانه های بیماری سل مچ دست

از نشانه های سل مچ دست درد، تورم، سفتی و محدودیت حرکات مفصلی از علایم برجسته بیماری سل مچ دست است و گاه فیستولهای چرکی و یا آثار آن در مچ دست دیده می شوند.

نشانه های رادیولوژیک سل مچ دست

استئوپروز، کم شدن فاصله مفصلی و نا مشخص شدن آن از علایم برجسته بیماری سل مچ دست است. در مراحل پیشرفته بیماری سل مچ دست ، خوردیگ مفصل و انهدام آن دیده می شود.

تشخیص بیماری سل مچ دست

بیماری سل مچ دست با آرتریت روماتوئید تشابه زیادی دارد. با توجه به اینکه آرتریت روماتوئید در اکثر موارد دو طرفه است. در ضایعات یکطرفه همیشه باید به سل مچ دست مشکوک بود و از آزمایشهای سرم شناسی و نمونه برداری برای تشخیص قطعی بیماری سل مچ دست کمک گرفت.

درمان بیماری سل مچ دست

درمان طبی بیماری سل مچ دست شامل بی حرکت کردن مفصل، تجویز داروهای ضد سل و تقویت عمومی بیمار مبتلا به سل مچ دست است. در مواردی که درمانهای طبی بیماری سل مچ دست مؤثر واقع نشوند باید اقدام به درمان جراحی بیماری سل مچ دست کرد. در مراحل اولیه درمان بیماری سل مچ دست که سطوح مفصلی از بین نرفته اند، درمان سینوکتومی و در درمان مراحل پیشرفته بیماری سل مچ دست ، درمان خشک کردن مچ دست عمل انتخابی است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *