بیماری مچ دست – دکوروان (De Quervain’s Disease)

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

بیماری دکوروان مچ دست عبارت است از التهاب نیام مشترک وترهای عضلات راست کننده کوتاه شست و دور کننده دراز شست که سبب تورم و التهاب نیام های عضلات و تنگی آن ها می شود.

بیماری دکوروان مچ دست بیشتر در زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله دیده یم شود. شکایت عمده بیماران مبتلا بهدکوروان مچ دست ، درد مچ دست برروی زائده استیولئید استخوان رادیوس می باشد که با فعالیت شدت می یابد.

در معاینه بیماری دکوروان مچ دست مسیر نیام عضلات باز کننده کوتاه و دور کننده دراز شست حساس و دردناک است و غالباً برجستگی کوچک و حساسی ۲ سانتی متر در بالای سطح مفصلی وجود دارد که محل تنگی نیام عضلات است. باز کردن شست علیه مقاومت و نزدیک کردن آن به کف دست به طور پاسیو دردناک است.

علائم بیماری دکوروان مچ دست

 مهمترین علائم بیماری دکرون مچ دست عبارتند از

درد مچ دست : درد شایعترین علامت بیماری دکوروان مچ دست است. درد در سطح خارجی مچ دستیعنی در طرفی که شست قرار دارد احساس میشود. این درد مچ دست ممکن است به ساعد هم انتشار پیدا کند. درد مچ دست با حرکت مچ دست و یا حرکت شست تشدید میشود. این شدید شدن درد مچ دستدر حرکاتی مثل چرخاندن دست یا مشت کردن یا گرفتن اجسام بوجود میاید.

تورم مچ دست: از علائم دیگر بیماری دکوروان مچ دست ورم در مچ دست و در طرفی که شست قرار دارد دیده میشود. این تورم در محل غلاف تاندون تحریک شده است.

صدا دادن مچ دست: یک احساس تقه یا خرخر در موقع حرکت دادن مچ دست یا شست به توسط فرد احساس میشود که از علائم بیماری دکوروان مچ دست است.

محدودیت حرکت مچ دست : حرکت شست و مچ دست به علت درد ناشی از بیماری دکوروان مچ دست محدود میشود.

تشخیص بیماری دکوروان مچ دست

تست تشخیص بیماری دکوروان مچ دست ،تست فینکل اشتاین (Finkelstein’s test) تقریباً پاتوگنومونیک بیماری دکوروان مچ دست است. در این تست بیمار مبتلا به دکوروان مچ دست شست دست خود را داخل انگشتان دیگر می گیرد و معاینه گر برای تشخیص مچ دست را به صورت پاسیو به سمت اولنار می چرخاند، بیمار بمتلا به دکوروان مچ دست درد زیادی در ناحیه رادیال مچ دست احساس می نماید.

درمان بیماری دکوروان مچ دست

درمان طبی بیماری دکوروان مچ دست شامل تجویز داروهای ضدالتهابی و اجتناب از کارهای سنگین با دست می باشد در صورت شدید بودن علائم بیماری دکوروان مچ دست برای درمان می توان با تزریق موضعی کورتون در ناحیه دردناک و بی حرکت کردن مچ به مدت سه هفته با گچ یا Thumb Spica Splint تا حد زیادی درد بیمار مبتلا به دکوروان مچ دست را درمان نمود. موارد مقاوم  بیماری دکوروان مچ دست ،کاندید درمان جراحی دکوروان مچ دست و آزاد کردن غلاف تاندون مبتلا می باشند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *