بیماری دوپوئیترن دست

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

بیماری دوپوئیترن دست

بیماری دوپوئیترن دست یا کنتراکچر دوپوئیترن Dupuytren’s Contracture دوپوئیترَن به علت کلفت شدن بافت زیر پوست کف دست و انگشتان ایجاد میشود. در کف دست انسان، زیر پوست، یک بافت محکم به شکل پرده به نام فاشیای کف دستی Palmar fascia وجود دارد. گاهی اوقات بدون هیچ دلیل مشخصی در بعضی افراد قسمتی از این پرده کلفت شده و طول آن کم میشود. با کوتاه شدن این پرده ممکن است تعدادی از انگشتان دست خم شده و در همان حالت خم شده باقی بمانند. شیوع بیماری دوپوئیترن دست در مردان بیشتر است.

در بیماری دوپوئیترن دست نیام کف دستی دچار یک نوع هیپرپلازی مزمن می شود که به لیفی شدن و سفت شدن نیام و به تغییر شکل دست می انجامد.

علت بیماری دوپوئیترن دست

بیماری دوپوئیترن دست در کشورهای اروپا و امریکا نسبتاً شایع است ولی در ایران به ندرت دیده می شود. علت آن به خوبی معلوم نیست، ولی مسلماً ضربه در پیدایش بیماری دوپوئیترن دست مؤثر نیست، زیرا بیماری دوپوئیترن دست در افرادی که به کارهای سنگین اشتغال ندارند هم به همان نسبت دیده می شود. بعضی از متخصصین عوامل ارثی و نژادی را در پیدایش آن مؤثر می دانند. بیماری دوپوئیترن دست بیشتر در افراد بیش از ۴۰ سال دیده یم شود و در مبتلایان به صرع مصرف الکل و دیابتیک شایع تر است و بیماری دوپوئیترن دست در مردان به مراتب بیش از زنان دیده می شود.

علائم بیماری دوپوئیترن دست

بیماری دوپوئیترن دست در ابتدا به صورت گرهکهای سفت و بدون درد در کف دست بروز می کند. در مراحله پیشرفته بیماری دوپوئیترن دست علاوه بر کف دست، سطح کف دستی انگشت سوم و چهارم و پنجم نیز مبتلا می شود و انگشتان خم می شوند. بیمار مبتلا به دوپوئیترن دست هیچ گونه دردی ندارد و فقط از تغییر شکل دست که باعث ناتوانی او شده است شکایت می کند. نیام کف پا و آلت تناسلی مردان نیز ممکن است مبتلا شود.

درمان بیماری دوپوئیترن دست

هیچ وسیله پیشگیری برای بیماری دوپوئیترن دست وجود ندارد. کش آوردن پوست با صاف کردن انگشتان در جلوگیری از پیشرفت بیماری دوپوئیترن دست مؤثر می دانند.

درمان جراحی بیماری دوپوئیترن دست

درمان جراحی بیماری دوپوئیترن دست معمولاً بصورت برداشتن بافت کلفت شده کف دست یا نیام کف دستی است. بعضی متخصصین برداشتن نیام را به طور کامل و دسته دیگر به طور ناکامل انجام می دهند.

زمان درمان جراحی بیماری دوپوئیترن دست

با توجه به آنکه بیمار مبتلا به دوپوئیترن دست درد ندارد زمان درمان جراحی بیماری دوپوئیترن دست روی میزان تغییر شکل دست انتخاب می شود. درمان جراحی بیماری دوپوئیترن دست هنگامی واجب می شود که بیمار نتواند کف دست خود را روی سطح صاف بگذارد.

بعد از درمان جراحی بیماری دوپوئیترن دست، گذاشتن اسپلینت به مدت ۶ هفته ضروری است. اسپلینت برای فیزیوتراپی برداشته و مجدداً گذاشته می شود. پس از ۶ هفته گذاشتن اسپلینت شبانه به مدت ۶ ماه از برگشت بیماری دوپوئیترن دست جلوگیری می کند. در مواردی از بیماری دوپوئیترن دست که تغییر شکل شدید بوده و امکان درمان آن به وسیله فاشیاتومی وجود ندارد آمپوتاسیون انگشت مبتلا به بیماری دوپوئیترن ضرورت پیدا می کند.

بعد از درمان جراحی بیماری دوپوئیترن دست تا مدتی ممکن است دست متورم باشد. در این مدت باید دست را بالا نگه داشته و به آرامی انگشتان دست را حرکت داد. انجام حرکاتی برای دست و انگشتان با کمک فیزیوتراپ و برای افزایش دامنه حرکات انگشتان و تقویت عضلات حرکت دهنده انگشتان بعد از درمان جراحی ضروری است.

برای آشنایی با درمان بیماری های دست روی لینک مربوطه کلیک کنید.

تغییر شکل گردن قو انگشت دست

انگشت ماشه ای

زخم های باز دست

هماتوم زیر ناخن


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *