بیماریهای ستون مهره

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

بیماریهای ستون مهره

بیماری مهره ها

اسکولیوز

به انحنای جانبی ستون مهره ها گفته می شود. ۵ نوع اسکولیوز وجود دارد.
– اسکولیوز شیرخوران: درسال اول زندگی رخ می دهد. دفورمیتی یک انحنایی ساده است که معمولاً تحدب آن به سمت چپ است و به دو نوع بهبود یابنده و پیشرونده تقسیم می شود. با CXRay می توان دو نوع را از هم افتراق داد.

* اسکولیوز ساختمانی ایدیوپاتیک: مهمترین و شایعترین نوع اسکولیوز است. این ضایعه در دوران کودکی یا نوجوانی شروع شده و تا هنگام توقف رشد استخوانی به شکل پیشرونده ای ادامه می یابد. این ضایعه بویژه اگر در ناحیه توراسیک باشد موجب تغییر شکل شدید و زشتی می شود . شروع بیماری اغلب در سن ۱۲ – ۱۰ سالگی می باشد.

– کیفوز

به انحنای خلفی بیش ازحد ستون فقرات kyphosis گویند که اغلب در ناحیه توراسیک رخ می دهد
علل آن عبارتند از:
۱- سل ستون فقرات
۲ – کیفوز شوئرمن
۳- اسپوندیلیت آنکیلوزان
۴ – شکستگی کمپرسیونی وج تنه مهره
۵- استوپروز سنی
۶ – تهاجم تومور به ستون فقرات به خصوص کارسینوم متاستاتیک

– اسپوندیلیت انکیلوزان

با التهاب مزمن که به تدریج سبب مجدد مفاصل ستون فقرات وگاهی مفاصل بزرگ اندام ها می شود مشخص می گردد . علت این بیماری نا معلوم است .

مرتبط با HLA – B 27 می باشد. زمینه ارثی در این بیماری نقش دارد. بیماری از مفاصل ساکروایلیاک آغاز می گردد و سپس موجب می شود که ستون فقرات از طرف پایین به بالا گرفتار گردد و به ترتیب ستون مهره ها کمری – توراسیک و گردنی گرفتار می شوند. واکنش التهابی بعد از چند سال فروکش می کند. مفاصل هیپ و شانه نیز گاهی درگیر می شوند.

– لوردوز

دفوریتی مقابل کیفوز است در این حالت انحنای قدامی ستون فقرات افزایش می یابد. لوردوز فقط در ناحیه کمری مشاهده می گردد. اختلالات ستون فقرات بیشتر موجب کیفوز یا اسکولیوز می شوند تا لوردوز.

منع:پزشکی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *