بیماران مبتلا به کمر درد مزمن

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

– اهمیت موضوع:
کمردرد مزمن بسیار شایع بوده موجب درد، به هم خوردن عملکرد طبیعی، اختلال در فعالیتهای روزانه و کاهش تحمل عضلانی می شود. تمرینات ثبات دهنده در بهبود وضعیت بیمار موثر است. هدف این مطالعه بررسی تاثیر تمرینات ثبات دهنده بردرد، تحمل عضلانی و ناتوانی عملکردی آنها بود.

۲-توضیح مهمترین یافته های طرح به زبان غیر تخصصی:
در این مطالعه کارآزمایی بالینی، ۳۰ بیمار مرد و زن ۴۵-۱۸ ساله مشکوک به بیماری به طور تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. گروه یک، تنها تمرینات معمول و گروه دوم تمرینات معمول را همراه تمرینات ثبات دهنده به مدت ۸ هفته انجام دادند. متغیرهای مورد مطالعه شامل تحمل عضلات فلکسور، اکستانسور، فلکسورهای جانبی راست و چپ، درد، ناتوانی عملکردی و دامنه حرکتی بود که قبل و پس از درمان اندازه گیری شد. تحمل عضلانی و دامنه فلکسیون در هر دو گروه افزایش یافت، ولی در گروهی که تمرینات ثبات دهنده انجام میدادند این افزایش بیشتر بود. کاهش درد و افزایش توانایی در هر دو گروه اتفاق افتاد اما تغییرات فوق در گروه تمرینات ثبات دهنده بیشتر بود.

۳-پیشنهاد برای کاربرد نتایج:
آموزش فیزیوتراپیستها و مشاغل مرتبط در مورد تفاوت اثر تمرین های ثبات دهنده نسبت به تمرین های معمول و همچنین روش صحیح تمرین برای بکار گیری عضلات ثبات دهنده ستون مهره ها.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *