بورسیت شانه و عوارض آن

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

درد شانه می تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از این دلایل بورسیت می باشد. به التهاب بورس‌ها که جداکننده عضلات و درنتیجه کاهش دهنده اصطکاک میان آنها هستند، بورسیت (Bursitis) گفته می‌شود. بورس ها عضلات را از هم جدا می کنند و باعث کاهش اصطکاک آن ناحیه می شوند. چندین بورس در ناحیه شانه وجود دارد که دو بورس ساب اسکاپولاریس (که در زیر عضله ساب اسکاپولاریس قرار می گیرد) و ساب آکرومیال از بقیه معروفترند. مهمترین بورس نزدیک مفصل شانه, بورس زیر زائده آکرومیون می باشد که subacromial bursa نامیده می شود. این بورس از ناحیه زیر زائده آکرومیون شروع می شود و تا زیر عضله دلتوئید امتداد می یابد و به همین دلیل ساب دلتوئید(subdeltoid bursa) نیز خوانده می شود. بورس ساب آکرومیال(ساب دلتوئید) عضله دلتوئید را از عضلات روتاتور کاف جدا می کند و باعث کاهش اصطکاک این دو بخش می شود.

التهاب بورس‌ها نسبت به التهاب تاندون‌ها کمتر بوده و در بیشتر موارد وجود تاندونیت شانه و عدم درمان آن باعث ایجاد بورسیت نیز می‌گردد. گاهی در اثر پارگی نسوج اطراف تاندون، رسوب نمک‌های کلسیم در بورس زیر آکرومیون اتفاق افتاده و درنتیجه حالتی موسوم به بورسیت کلسیفیه (Calcific bursitis) بروز پیدا می‌کند.

طولانی شدن تاندونیت‌ها و عدم درمان بورسیت شانه، باعث تشدید درد و آسیب بافت‌های اطراف آن گردیده که درنهایت منجربه شانه منجمد می‌گردد. در بیماری شانه منجمد، دامنه حرکات شانه کاهش می‌یابد.
منبع: برزکار، فوریتهای پزشکی زابل


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *