بورسیت آرنج (Olecranon Bursitis)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

بورسیت آرنج

حدود ده کیسه زلالی (بورس) در اطراف آرنج وجود دارد که باعث تسهیل در حرکات آرنج می گردد. اکثر این بورسها بی آزار بوده و غالباً باعث ناراحتی نمی گردد. بعضی از این بورسهای آرنج در اثر عوامل مختلف مثل ضربه های مکرر و یا ضربه حاد دچار التهاب می گردد. شایع ترین و مهمترین بورسی که باعث ناراحتی بیماری می گردد، بورس ناحیه اُولکرانن است.

بورس اُلکرانن بین پوست و زایده اُلکرانن واقع شده باعث تسهیل حرکات پوست روی زایده اُولکرانن می گردد. التهاب این کیسه زلالی باعث بورسیت اُلکرانن می گردد.

علت بورسیت آرنج (اوله کرانون)

در حالت عادی این بورس حاوی مایع بسیار کمی است بطوریکه سطوح روبروی آن با یکدیگر در تماسند درست مثل یک پاکت کاغذی یا یک کیسه پلاستیکی که دو سطح روبروی آن روی یکدیگر قرار میگیرند. گاهی اوقات بورس اوله کرانون ملتهب شده و شروع به ترشح زیاد مایع در درون خود میکند. بر اثر این کار بورس اوله کرانون متورم شده. التهاب بورس را بورسیت Bursitis میگویند.

علت بورسیت آرنج

ضربه : مثل ضربه شدید به پشت آرنج در ناحیه زائده اولکرانون باعث بورسیت آرنج می شود.

فشار ممتد و طولانی : وقتی فشار طولانی مدتی بطور دائم به پشت آرنج در طی چند ماه وارد شود مثل تکیه دادن مداوم آرنج به یک سطح سفت باعث پیدایش بورسیت آرنج می شود.

عفونت : عفونت معمولا به علت آسیب پوست روی آرنج و نفوذ میکروب ها به بورس ایجاد میشود و به دنبال آن بورسیت آرنج پدیدار می شود. آسیب پوست بطور مثال میتواند بر اثر گزش حشرات یا خراشیده شدن پوست ایجاد شود.

روماتیسم یا نقرس : روماتیسم یا نقرس یا بعضی بیماریهای دیگر هم میتوانند بورسیت ایجاد کنند.

نشانه های بورسیت آرنج

درد و تورم و حساسیت موضعی مهمترین علایم بیماری بورسیت آرنج است. گاه مختصر محدودیت در خم کردن آرنج وجود دارد که علت آن تحت کشش قرار گرفتن بورس ملتهب ضمن خم کردن آرنج است. به ندرت التهاب این کیسه زلالی ناشی از عفونت است (بورسیت عفونی). گاه برجستگی کوچک استخوانی روی زایده ی اُلکرانن وجود داشته که خود باعث تحریک کیسه زلالی روی آن و بورسیت آرنج می گردد. بورسیت آرنج باعث محدودیت حرکتی آرنج می گردد.

تشخیص بورسیت آرنج

در رادیوگرافی ممکن است جسم خارجی که قبلاً به آرنج وارد شده و موجب بورسیت آرنج شده است دیده شود و یا ممکن است یک برجستگی استخوانی کوچک در روی زائده اولکرانون مشاهده شود. این برجستگی میتواند بر اثر فشار به بورس و تحریک آن موجب بورسیت آرنج شود.

درمان بورسیت آرنج

در اکثر موارد تجویز داروهای ضدالتهابی و بانداژ باعث کوچک شدن و درمان بورسیت آرنج می شود. در صورت باقی ماندن آن کشیدن مایع درون بورس و تزریق کورتون در داخل آن، بانداژ و تجویز داروهای ضدالتهابی باعث درمان درد ناشی از بورسیت آرنج و از بین رفتن علایم بورسیت آرنج می گردد.

در درمان بورسیت مزمن اُلکرانن (Miner’s Elbow) جدار بورس کلفت شده و درمانهای ذکر شده برای بورسیت آرنج کافی نبوده و بورس ملتهب باید با عمل جراحی در آورده و درمان شود.

در درمان بورسیتهای عفونی، درناژ بورس و تجویز آنتی بیوتیک ضروری است.. در مواردی که زایده استخوانی باعث تحریک بورس و باعث بروز بورسیت آرنج می گردد، همراه با برداشتن بروس ملتهب، زایده استخوانی هم با عمل جراحی برداشته می شود.


به این پست امتیاز دهید.
بورسیت آرنج (Olecranon Bursitis)
1 از ۱ رای

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *