بهترین درمان کمر درد به علت نا مشخص (non specific low back pain)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

بهترین درمان کمر درد به علت نا مشخص

مهمترین قسمت درمان کمر درد، دادن اطمینان به بیمار است، یعنی با بیمار مبتلا به کمر درد صحبت کنیم و به وی اطمینان دهیم که مشکل مهمی در ستون فقرات وجود ندارد و به زودی و با کمک متخصص ستون فقرات بهبود پیدا می کند. نکته ی دوم این است که صرفاً گذر زمان بسیاری از دردهای کمر با علت نامشخص را درمان می کند؛ چه با مراجعه به پزشک چه با عدم مراجعه. پس استراتژی درمان، صبور بودن است. نباید با بیمار با شدت برخورد کنیم و نسخه های خیلی رنگارنگ برای بیمار تجویز کنیم. اگر بیمار علائم red flag و علائم کمر درد رادیکولر را ندارد (یعنی همین گروه سوم) نباید دنبال علت دقیق درد کمر و محل دقیق آن باشیم، زیرا موفق به کشف علت کمر درد در اکثر موارد نخواهیم شد. هر کدام از ساختمان های کمر مانند مفاصل فاست، لیگامان ها؛ دیسک می تواند منشأ درد باشند و نمی توان با اطمینان علت آن را مشخص کرد.

نکته ی مهم دیگر این که اگر از مشکلات افسردگی، بیماری های روحی- روانی و نارضایتی او از کارش مطلع نباشیم، یعنی اگر علائم پرچم زرد تشخیص نداده و کمر درد را درمان نکنیم، بهترین استراتژی درمان کمر درد هم شکست خواهد خورد. پس حتماً باید به فکر بر طرف کردن این مشکلات در بیمار دچار درد کمر باشیم.

پس ازگوش کردن به مشکل بیمار مبتلا به کمر درد و گرفتن شرح حال و اطمینان دادن به او که مشکل جدی وجود ندارد، وظیفه داریم که علایم کمر درد را درمان کنیم، یعنی هرچند که در اکثر موارد درد کمری خود به خود خوب می شود، اما وقتی که بیمار با درد کمر به ما مراجعه کرده است ما وظیفه داریم در راستای کاهش درد او اقدام کنیم.

به یاد داشته باشید در درد کمر غیر اختصاصی در شش هفته اول نیاز به گرفتن رادیوگرافی و ام آر آی نیست. بسیاری از تغییرات ام آر آی که در ناحیه کمری دیده می شود طبیعی بوده و اصلاً عامل کمر درد بیمار نیستند. ۲۵% افراد زیر ۴۰ سال، ۵۰% افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال و ۸۵% افراد بالای ۶۰ سال تغییرات دیسک را در ستون فقرات کمری دارند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *