بالا بودن مادرزادی استخوان شانه

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

بالا بودن مادرزادی استخوان شانه

شایعترین ناهنجاری مادرزادی شانه، بالا بودن مادرزادی استخوان شانه است که بیماری نسبتاً نادری است.

در دوران زندگی جنینی، استخوان شانه مجاور مهره های گردن قرار دارد که با رشد جنین به طرف مهره های پشتی پایین می آید. بندرت این عمل انجام نمی گیرد و استخوان شانه در بالا یعنی مجاور مهره های پایینی گردن و مهره های بالایی پشت باقی می ماند و بالا بودن مادرزادی استخوان شانه را به وجود می آورد که تغییر شکل اشپرینگل هم نامیده می شود.

نشانه های بالا بودن مادرزادی استخوان شانه

مهمترین علامت این ناهنجاری عبارت است از بالاتر قرار گرفتن و برجسته بودن شانه در طرف مبتلا. گاه خار استخوان شانه در زیر الیاف عضله ذوزنقه ای لمس می شود. در موارد خفیف هیچگونه محدودیتی در حرکات مفصل شانه وجود ندارد. در موارد شدیدتر به علت چرخش شانه، حرکات آن مخصوصاً دور کردن در بیماران محدود می شود. بالا بودن مادرزادی استخوان شانه در بعضی موارد دو طرفه است، و با ناهنجاری مادرزادی ستون مهره ای گردن و دنده های بالایی همراه است.

درمان بالا بودن مادرزادی استخوان شانه

در موارد خفیف بهتر است هیچگونه عملی انجام نشود. اما در موارد شدید بالا بودن مادرزادی استخوان شانه را فقط با عمل جراحی می توان اصلاح کرد. دو نوع عمل جراحی برای این ناهنجاری وجود دارد:

۱-قطع نوار شانه ای- مهره ای و برداشتن قسمت برجسته خار استخوان شانه: که باعث بهبود وضع ظاهری بیمار و افزایش دامنه حرکات شانه می شود.

۲- جداکردن کلیه عضلات اطراف استخوان و پایین کشیدن آنها وسپس دوختن عضلات به استخوان در محل جدید: در نتیجه این عمل ممکن است کشش روی شبکه بازویی وارد آید و بعضی از شاخه های این شبکه به طور موقت یا دائم فلج شوند.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *