انگشت ماشه ای (Trigger Finger)

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

در حال عادی حرکت وتر در درون نیام آن به سهولت و راحتی انجام می گیرد، ولی در مواردی که نیام وتر متورم و کلفت می شود (مثل آرتریت روماتوئید یا کلفت شدن در اثر هیپرتروفی بافت لیفی) ، حرکت وتر در درون نیام تنگ به سهولت انجام نمی گیرد و تاندون ملتهب و متورم در پشت پولی ها گیر می کند و حرکات انگشت دچار مشکل می شود. به همین جهت بعضی متخصصین انگشت ماشه ای را تنوسینوویت تنگ کننده نیز می گویند. بیمار مبتلا به انگشت ماشه ای گاه قادر به خم کردن انگشت مبتلا نیست و گاه انگشت خم شده را نمی تواند راست کند. در این حالت ممکن است بتوان ا انگشت ماشه ای را با فشار باز کرد. اگرچه کلیه انگشتان ممکن است مبتلا شوند، ولی انگشت میانی و حلقه بیش از سایر انگشتان در معرض ابتلای به بیماری انگشت ماشه ای قرار دارند. نوع مادرزادی بیماری انگشت ماشه ای نیز وجود دارد که بیشتر انگشت شست را مبتلا می کند. در معاینه انگشت ماشه ای ، علاوه بر اشکال در خم و راست کردن انگشت و احساس صدای «تق» در موقع بازکردن آن، در مقابل سر استخوان کف دستی برجستگی حساسی وجود دارد.

یک نقطه ماشه‌ای (تریگرپوینت) نقطه بسیار حساسی است که داخل باندهای سفت ماهیچه اسکلتی است که با فشار دادن یا انقباض عضلانی دردناک می‌شود و معمولا با الگوی درد ارجاعی واکنش نشان می‌دهد. نقاط ماشه ای می‌توانند در جاهای مختلفی در ماهیچه‌های عضلانی باسن، انگشت، گردن، شانه و غیره باشند، در واقع تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای در جاهایی حضور دارند که عصب‌ها به فیبرهای ماهیچه‌ای متصل است.

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر trigger finger میتواند خود را به اشکال گوناگون نشان دهد

در مراحل ابتدایی انگشت ماشه ای بیمار ممکن است فقط دردی در محل اتصال انگشت به کف دست داشته باشد. در این مرحله تشخیص بیماری انگشت ماشه ای مشکل است .

در مراحل پیشرفته تر انگشت ماشه ای ،انگشت گیر میکند. به این معنی که وقتی بیمار میخواهد انگشت خم کرده خود را راست کند با یک گیر مواجه میشود. با کمی فشار گیر رد میشود و انگشت هم صاف میشود. در حین صاف کردن انگشت ممکن است یک صدای تقه احساس شده یا شنیده شود

در مراحل باز هم پیشرفته تر انگشت ماشه ای ،گیر انگشت به راحتی رد نمیشود. بیمار مبتلا به انگشت ماشه ای باید از دست دیگرش کمک بگیرد تا با فشار انگشت را صاف کند. در حیت صاف کردن انگشت ماشه ای ممکن است بیمار احساس درد کند.

در مراحل کاملا پیشرفته انگشت ماشه ای ،انگشت اصلا صاف نمیشود

در معاینه این بیماران معمولا یک برجستگی در محل اتصال انگشت به کف دست لمس میشود.

علت تریگر فینگر یا انگشت ماشه ای گیر کردن تاندون خم کننده یا فلکسور انگشت در حین عبور از تونل بافتی است که در کف دست قرار دارد. علت این گیر بوجود آمدن یک برجستگی در تاندون است. وقتی بیمار انگشت خود را خم و راست میکند تاندون باید از داخل غلاف و تونل بافتی که مانند حلقه ای دور تاندون را گرفته عبور کند. وجود برجستگی در قسمتی از تاندون موجب میشود تا عبور آن از درون تونل با مشکل مواجه شده و در آن گیر کند.

در حین خم کردن انگشت چون قدرت عضلات خم کننده انگشت زیاد است این توده از درون تونل عبور میکند و انگشت خم میشود ولی در حین صاف کردن انگشت ماشه ای چون قدرت عضلات باز کننده انگشتان کمتر است ممکن است بیمار نتواند به راحتی انگشت را صاف کند.

درمان انگشت ماشه ای

در نوع مادرزادی انگشت ماشه ای ،بهتر است درمان را تا ۲ سالگی به تأخیر انداخت زیرا در تعدادی از بیماران مبتلا به انگشت ماشه ای ناراحتی خود به خود بهبود می یابد.

درمان انگشت ماشه ای در ابتدا، تزریق موضعی هیدروکورتیزون در غلاف تاندون فلکسور می باشد که باعث کاهش التهاب و درمان تنگی می شود ولی در نوع مادرزادی انگشت ماشه ای و بیماران با زمینه دیابت تزریق موضعی هیدروکورتیزون توصیه نمی شود. در صورت عدم پاسخ به درمان کانسرواتیو باز کردن پولی تاندون در محل تنگ شده به وسیله درمان جراحی انگشت ماشه ای توصیه می شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *