انواع شکستگی های توراکولومبار (ستون فقرات)

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

انواع شکستگی های توراکولومبار

فشرده شده جسم مهره (Compression wedge fracture)

مشخصه این شکستگی فشرده شدن و شکستگی قسمت قدامی مهره می باشد که باعث کاهش ارتفاع مهره و کیفوز موضع می شود.. مشخصه این شکستگی سالم بودن کورتکس پوستریور تنه مهره می باشد و بنابراین علایم عصبی در این شکستگی معمولاً وجود ندارد اکثر شکستگی های استئوپروتیک از این نوع هستند و احتیاج به عمل جراحی ندارند.. اندیکاسیون عمل جراحی در شکستگی compression wedge شامل موارد زیر می باشد:
کاهش ارتفاع مهره بیش از ۵۰%
کیفوز موضعی بیش از ۳۰ درجه
شکستگی چند مهره مجاور
پارگی لیگامانهای خلفی ستون مهره
آسیب عصبی
در صورتی که هیچ یک از موارد بالا نباشد می توان بیما را به کمک بریس TLSO به مدت سه ماه درمان کرد.

ترکیدن جسم مهره (Burst fracture)

مشخصه این آسیب شکستگی کورتکس خلفی جسم مهره است. معمولاً به علت فشار طولی (axial) به جسم مهره به وجود می آید مانند (سقوط از ارتفاع). در این نوع شکستگی ضایعات عصبی شایع تر از نوع compression wedge می باشد و احتمال عمل جراحی در این نوع شکستگی بیشتر می باشد. اندیکاسیون های عمل مانند مورد شکستگی wedge compression می باشد، البته به علت ناپایداری بیشتر در این شکستگی احتمال عمل جراحی و فیکس کردن مهره ها بیشتر می باشد.

flexion Distraction

بیشتر در تصادفات شدید اتومبیل به وجود می آید، علاوه بر شکستگی جسم مهره، رباطهای خلفی نگهدارنده مهره ها پاره شده است. شکستگی ناپایدار است و احتیج به عمل جراحی دارد.

شکستگی در رفتگی (Fracture Dislocation):

این شکستگی ها در اثر تصادفات شدید اتومبیل بوجود آمده، ناپایدار بوده و اغلب با علائم عصبی همراه است. شکستگی باید با عمل جراحی جا انداخته و ثابت گردد.
به طور کلی به یاد داشته باشید که ستون فقرات دو عملکرد مهم دارد که شامل حفظ و انتقال وزن و حفاظت از طناب نخاعی است. در اثر شکستگی ستون مهره ها اگر هر کدام از این وظایف مختل شود ( مانند هر گونه آسیب عصبی یا کاهش ارتفاع بیش از ۵۰% یا کیفوز موضعی زیاد) احتیاج به عمل جراحی وجود دارد در غیراین صورت سه ماه بی حرکتی به کمک بریس جهت درمان بیمار کفایت می کند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *