انواع شکستگی زانو

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

انواع شکستگی زانو

انواع شکستگی زانو

شکستگی خارهای استخوان درشت نی زانو (Fracture of Tibial Spines)

گاه شکستگی زانو باعث پاره شدن رباط متقاطع قدامی و یا کنده شدن خار قدامی استخوان درشت نی می شود. درد و تورم زانو و وجود خون در آن از علایم شکستگی زانو است. حرکات زانو، محدود و دردناک است. رادیوگرافی به تشخیص انواع شکستگی زانو و مقدار جابجایی کمک می کند.

شکستگی خار های استخوانی زانو ممکن است بدون جابجایی بوده و یا جابجا شده باشد. در مواردی که جابجایی کم باشد، بی حرکت کردن زانو به مدت ۴ تا ۶ هفته در حالت اکستانسیون کافی است و در مواردی که شکستگی با جابجایی همراه باشد، جا انداختن آن اکثراً با راست کردن زانو امکان پذیر است. در مواردی این کار امکان نداشته باشد، ثابت کردن و درمان شکستگی زانو با عمل جراحی ضروری است. بعد از جا انداختن و یا ثابت کردن یا عمل جراحی، بی حرکت کردن زانو به مدت ۴ هفته ضروری است.

کنده شدن برجستگی استخوان درشت نی زانو (Avulsion Fracture of Tibial Tubercle)

شکستگی برجستگی استخوان درشت نی زانو معمولاً در نوجوانان و در زمانی که هنوز فیز باز است اتفاق می افتد. درد و تورم در قسمت بالای استخوان درشت نی وجود دارد. معمولاً در زانو مایع وجود ندارد ولی حرکات آن دردناک است. بیمار قادر به راست کردن زانو نیست. رادیوگرافی به تشخیص آسیب کمک می کند.
در درمان شکستگی برجستگی استخوان درشت نی زانو در مواردی که شکستگی جابجایی نداشته باشد و یا اندک جابجایی وجود داشته باشد بی حرکت کردن زانو به مدت ۶ هفته به وسیله گچ بلند کافی است. در مواردی که شکستگی با جابجایی همراه باشد جا انداختن شکستگی و ثابت کردن آن با عمل جراحی لازم است.

جدا شدن صفحه رشد زانو

درد و تورم و تغییر شکل زانو در این بیماران وجود دارد. حرکات زانو محدود و دردناک است، این آسیب ممکن است با عوارض عروقی عصبی همراه باشد. توجه به شکستگی زانو و جدا شدن صفحه رشد در اطفال بسیار اهمیت دارد، زیرا مانند یک در رفتگی زانو می تواند بر روی شریان پوپلیتئال فشار آورده و باعث ایسکمی اندام شود. رادیوگرافی به تشخیص ضایعه کمک می کند.

برای درمان جدا شدن صفحه رشد در شکستگی زانو جا انداختن هر چه زودتر این شکستگی ضروری است. این کار بهتر است زیر بیهوشی عمومی انجام شود. جا انداختن معمولاً به راحتی با خم کردن زانو امکان پذیر است. بعد از جا انداختن زانو را به مدت ۴ هفته بی حرکت می کنیم.

شکستگی انتهای بالایی استخوان نازک نی زانو

شکستگی ثلث فوقانی استخوان نازک نی به تنهایی فوق العاده نادر است و غالباً با شکستگی-دررفتگی مچ پا همراه است. شکستگی انتهای بالایی استخوان نازک نی در اثر انقباض ناگهانی عضله دو سررانی و یا در اثر اتصال رباطهای جانبی- بیرونی زانو به وجود می آید و ممکن است با آسب عصب نازک نی همراه باشد.
برای درمان شکستگی انتهای بالایی استخوان نازک نی زانو به تنهایی احتیاج به درمان خاصی ندارد. در صورتی که علت آن پارگی رباط جانبی –بیرونی و یا کنده شدن اتصال عضله دو سر باشد باید شکستگی را ثابت کرد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *