انواع سرطان استخوان

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

انواع سرطان استخوان

تومورهای استخوانی بدخیم

تومورهای بدخیم اولیه عضلانی استخوانی نسبتا نادرند و از بافت های همبندی و حمایتی ( سارکومها ) یا اجزای مغز استخوان ( میلومها ) منشاء می گیرند . تومورهای بدخیم اولیه عضلانی استخوانی عبارتند از استئوسارکوم ، کندروسارکوم، سارکوم یووینگ و فیبروسارکوم ، سارکوم های بافت نرم نیز شامل لیپوسارکوم ، فیبروسارکوم بافت نرم و رابدو میوسارکوم هستند . متاساتاز تومورهای استخوانی به ریه ها بسیار شایع است .

سارکوم استئوژنیک ( استئوسارکوم ) شایع ترین و کشنده ترین تومور بدخیم اولیه استخوان است . میزان مرگ و میر بالای این تومور از آن جهت است که در مراحل اولیه بیماری به ریه ها انتشار می یابد. سارکوم استئوژنیک بیشتر در مردان بین سنین ۱۰تا۲۵سال ( در استخوان هایی که رشد سریعی دارند ) ، در افراد سالمند مبتلا به بیماری پاژه و به دنبال تابش پرتوهای یونیزان دیده می شود و به صورت درد ، تورم ، محدودیت حرکتی و کاهش وزن ( به عنوان یافته شوم ) تظاهر پیدا می کند . توده استخوانی معمولا قابل لمس ، غیر متحرک ، و حساس است . گاهی گشاد می شود. ضایعه اولیه ممکن است هر استخوانی را گرفتار کند ولی قسمت تحتانی استخوان ران ، قسمت فوقانی درشت نی و قسمت فوقانی استخوان بازو بیشتر از سایر مناطق مبتلا می شوند .

تومورهای بدخیم غضروف هیالین ، کندورم سارکوم نامیده می شود . این تومورها ، از نظر شیوع دومین تومور بدخیم اولیه استخوان محسوب می شوند . کندروسارکوم ست ) و به صورت توده های بزرگ ، حجیم و با رشد لگن ، دنده ها ، استخوان ، ران و بازو ، مهره ها ، کتف و درشت نی ، متاستاز به ریه ها در کمتر از نیمی از مبتلایان اتفاق می افتد

سرطان استخوان يک نوع بسيار سخت و جدي از سرطان است و زماني اتفاق مي افتد که سلولهاي استخوان ساز دچار مشکل شوند. هر ساله در ايالات متحده، اين سرطان به شکل تومر استخواني در بيش از دو هزار نفر تشخيص داده مي شود. اين سرطان در کودکان و نوجوانان شايع تر است و در افراد بزرگسال به خصوص هرچه پيرتر مي شوند، کمتر ديده مي شود اما دليل بر اين نيست که اصلاً براي بزرگسالان اتفاق نيفتد. سرطان استخوان متاستاتيک در بزرگسالان شايع تر است. اين نوع سرطان از يک ناحيه سرطاني ديگر به استخوانها شيوع مي يابد.

انواع سرطان

سرطان استخوان انواع مختلف دارد. شش نوع متداول دارد که با استئوسارکوم شروع مي شود. اين متداولترين نوع سرطان استخوان است و بيشتر در جنس مذکر بين سن ۱۰ تا ۲۵ سالگي اتفاق مي افتد. معمولاً تومورهاي استخواني در استخوانهاي دراز دستها و پاها، اطراف زانوها و شانه ها ايجاد مي شود. احتمال پخش شدن اين سرطان به ريه ها بسيار زياد است. احتمال زنده ماندن در ۵ سال، ۶۵% مي باشد.

يک نوع بسيار حاد سرطان استخوان تومور اوينگ است که معمولاً در بچه هاي بين ۴ تا ۱۴ سال اتفاق مي افتد. اين نوع سرطان نيز در جنس مذکر شايع تر است و به ندرت در افراد بالاي ۳۰ سال اتفاق مي افتد. اين سرطان معمولاً در وسط استخوانهاي دراز دستها و پاها خود را نشان مي دهد. احتمال زنده ماندن در سه سال تقريباً ۶۵% مي باشد.

کندروسارکوم تومور سرطاني است که تقريباً يک چهارم همه تومرهاي بدخيم را شامل مي شود و دومين نوع جدي سرطان استخوان به حساب مي آيد. اين سرطان در سلولهاي غضروفي ايجاد مي شود و به طور شگفت انگيزي غيرقابل پيشبيني است. اين تومرها ممکن است پخش شونده باشند و يا روند شکل گيري کندي داشته باشند. در آندسته از سرطانها که روند شکل گيريشان کندتر است احتمال زنده ماندن تقريبا ۹۰% است. در دسته ديگر که شکل گيري سريع دارند شانس زنده ماندن در ۵ سال فقط ۳۰% است.

منبع:مقاله تهران کایندز


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *