انواع دست چنبری

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

انواع دست چنبری

بیماری دست چنبری دارای انواع گوناگونی است که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

دست چنبری نوع رادیال (Radial Club Hand)

دست چنبری نوع رادیال که در اثر فقدان قسمتی یا تمام استخوان رادیوس به وجود می آید نسبتاً نادر است. دست چنبری نوع رادیال ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد و غالباً با ناهنجاریهای مادرزادی دیگر مانند فقدان مادرزادی شست همراه است. مچ دست به پایین خم و به طرف شست متمایل شده است و اغلب بیمار علی رغم تغییر شکل شدید مچ دست به راحتی قادر به انجام بسیاری از کارهای روزمره می باشد. در این ناهنجاری همراهی با سایر ناهنجاری های احشایی مانند ترومبوسیتوپنی در سندرم Thromobocytopenia Absent Radius)TAR) نسبتاً شایع است.

درمان دست چنبری نوع رادیال

قراردادن دست در امتداد استخوان اولنا یا متمرکز کردن دست (Centralization) گرچه تغییر شکل دست را اصلاح می کند، ولی کارایی آن را بهبود نمی بخشد و گاه حتی بدتر می کند و به همین جهت عده ای از متخصصین معتقدند بهتر است هیچ گونه درمان جراحی برای دست چنبری نوع رادیال انجام نشود.

دست چنبری نوع اولنار (Ulnar Club Hand)

دست چنبری نوع اولنار در اثر فقدان قسمتی یا تمام استخوان اولنا و فقدان دو یا سه انگشت سمت اولنار دست همراه است. دست چنبری نوع اولنار به مراتب از نوع رادیال نادرتر است و برخلاف نوع رادیال با ناهنجاری های احشایی همراهی نداشته و بیشتر با ناهنجاری های اسکلتی در سایر نقاط بدن همراه است. علی رغم ظاهر دست عموماً فرد کارایی مناسبی دارد. برداشتن قالب فیبروزکارتیلاژ اولنا در سن مناسب می تواند از قوسی شدن رادیوس جلوگیری کند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *