انحراف و تغییر شکل مادرزادی مچ دست

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

مادلانگ دفورمیتی نوعی اختلال رشد مچ دست است که موجب قوسی شدن استخوان رادیوس یا زند اعلی و برجسته شدن انتهای پایینی استخوان اولنا و پشت مچ دست و انحراف مچ دست به سمت پایینمیشود.

علت بیماری به درستی شناخته شده نیست ولی میدانیم که با مختل شدن  رشد در قسمت قدامی مچ دست و وجود یک نوار بافتی محکم بنام Vicker’s ligament در مفصل  مچ دست همراه است. این بیماری معمولا ارثی است و در دختران نوجوان بیشتر دیده میشود  و معمولا دو طرفه است. گاهی اوقات ضربه به مچ دست و یا عفونت های مچ دست میتوانند با  ایجاد اختلال در رشد قسمتی از صفحه رشد پایینی استخوان رادیوس این بیماری را ایجاد  کنند.

در این بیماران سطح مفصلی استخوان رادیوس به سمت اولنار انحراف  پیدا کردن و قوس استخوان رادیوس افزایش پیدا میکند

مادلانگ دفورمیتی بیشتر در دختران نوجوانی تشخیص داده میشود که  معمولا به علت درد و محدودیت حرکتی و تغییر شکل مچ دست به پزشک مراجعه میکنند. این  بیماران وقتی ساعد خود را بصورت افقی طوری میگیرند که کف دست به طرف زمین باشد دستشان  پایینتر از سطح ساعد آنها قرار گرفته است. معمولا سطح پشتی مچ دست آنها برجسته تر از  معمول است و محدودیت حرکات مچ دست بخصوص محدودیت در سوپینیشن و اکستنشن (به  پشت بردن مچ دست) و انحراف مچ دست به سمت رادیال دارند.

درمان مادلانگ دفورمیتی چیست

در صورتیکه کارکرد مچ دست خوب باشد بیمار نیازی به درمان ندارد.  درمان فقط موقعی انجام میشود که بیمار درد دائمی را در مچ دست خود احساس کند که موجب  محدود شدن فعالیت های بدنی او شود. همچنین گاهی درمان فقط برای اصلاح ظاهر مچ دست و  دلایل زیبایی انجام میشود.

درمان بصورت انجام عمل جراحی است و جراحی تاثیری بر روی محدودیت  حرکتی مچ دست ندارد. دو نوع درمان جراحی برای این بیماران انجام میشود. کوتاه کردن  استخوان رادیوس و یا بلند تر کردن استخوان اولنا و یا هر دو آنها با هم.

در معمول ترین عمل جراحی که برای این بیماران انجام میشود لیگامان  ویکرز در مچ دست آزاد شده و استخوان رادیوس در بالای مچ دست استئوتومی میشود یعنی به  توسط جراحی شکانده شده و سپس استخوان ها در موقعیتی جدید و بهتر قرار گرفته و به توسط  ایمپلنت های فلزی مدتی در همان وضعیت باقی میمانند تا جوش بخورند. در این عمل جراحی  معمولا قسمتی از پایین استخوان اولنا هم برداشته میشود.

اکثر بیماران مبتلا به مادلانگ دفورمیتی زندگی فعال و بدون مشکلی  دارند و فقط گاهگاهی بدنبال فعالیت بدنی شدید ممکن است دچار درد در مچ دست شوند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *