انحرافات و تغییر شکل ستون فقرات و درمان آن

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

علت این تغییر شکل در ستون فقرات افراد چیست ؟

جواب : در رابطه با علت تغییر شکل ستون فقرات از نظر علت سه علت برای آن ها داریم :

۱ – آن هایی که بصورت مادرزادی دچار تغییر شکل ستون فقرات می شوند که آن ها معمولا به علت اشکال در تشکیل ستون مهره است ، در مراحل تشکیلشان یک اختلالاتی بوجود می آید که مهره ها به خوبی درست نمی شوند و گاهی از اوقات نصفی از مهره درست می شود و گاهی دیگر درست نمی شود . گاهی اوقات دو مهره به یکدیگر چسبیده اند و از هم دیگر جدا نمی شوند . چون ستون فقرات در زمان ابتدایی که جنین تشکیل می شود ، ستون فقرات از یکدیگر جدا نیستند بلکه ستون یکدست است و بعد در طول دوره جنینی این ها بصورت تکه تکه و مهره مهره در می آیند و این ها به اصطلاح از یکدیگر جدا می شوند از نظر ظاهری و دیگر بین شان دیسک ها قرار می گیرند . حال اگر این جدا شدن ها خوب انجام نشود به هر دلیلی که خیلی از علت های آن ها نا معلوم است که در دوره جنینی چه اتفاقی می افتد که این ها خوب جدا نمی شوند ، بعد که کودک مبتلا می شود ، ممکن است ستون فقراتش انحراف داشته باشد و یا ممکن است که به تدریج این انحراف ایجاد شود و در اول تولد هم ممکن است که این خودش را نشان ندهد . این ها از انواع مادرزادی هستند و این ها معمولا طوری هستند که ضایعات شان پیش رونده است ، یعنی سال به سال انحراف ستون فقراتشان بیشتر می شود و چون در حال رشد هستند تا زمانی که رشد انجام می گیرد و به سن بلوغ می رسند انحرافشان هم تشدید می شود .

۲ – گروه دوم انحراف ستون فقراتی که با علت نا معلومی است و متاسفانه نسبت به گروه دیگر شایع تر است و درگیری ان از حدود سن ۱۰ و ۱۱ سالگی تا ۱۴ و ۱۵ سالگی است . بنابراین در سنی که بچه ها مدرسه می روند این اتفاق می افتد و علت آن را هم کسی نمی داند و فعلا در حال تحقیق هستند و این ها معمولا در دخترها بیشتر است تا پسر ها در این نوع به اصطلاح ایدئوپاتیکی . این انحراف بیشتر در ناحیه پشت و قفسه سینه وجود دارد .

۳ – این بصورت اکتسابی یعنی بعد از اینکه فرد به دنیا می آید و ستون فقراتش هم سالم است ، این نوع نا معلومش را هم نمی گیرد یک مدل دیگر است که به یک علت مشخص انرحاف پیدا می کنند – مثلا فرض کنید فرد یک توده ای درد ناک در ستون فقرات دارد که این می تواند تغییر شکل S مانند بدهد و یا ممکن است یک نفر فلج اطفال بگیرد و یا بیماری فلجی دیگری پیدا بکند که عضلاتی که در اطراف ستون فقرات هستند آن ها فلج شوند در این جا ستون فقرات را نمی توانند راست نگه دارند ، آن ها هم دچار انحراف می شوند . علت این گروه ثانوی است . یعنی به علت بیماری دیگری ستون فقرات به شکل S مانند در می آید .

مراحل درمان به چه شکلی است ؟

جواب : بسته به علت های که گفته شد دارد – در مدل های مادرزادی معمولا در سنین اوایل کودکی در حد ۲ و ۳ سالگی عمل لازم دارند – یعنی مهره هایی که خوب تشکیل نشده اند را معمولا با عمل جراحی سمت مقابلشان را فیکس می کنیم و از رشد اضافی سمت سالم که باعث تغییر شکل می شود آن را هم مثل سمت مبتلا فیکس می کنیم و در نتیجه آن مهره ها را از این که بتواند در رشد ستون فقرات تاثیر بگذارد از مسیر خارج می کنیم ، نه اینکه مهره را برداریم بلکه تاثیرش را بر می داریم . در انواع مادرزادی معمولا عمل جراحی نیاز دارند و با کمک وسایل کمکی اصلاح نمی شوند . بعد از عمل معمولا مشکلی پیدا نمی کنند و اگر در هر زمانی مراجعه کرده باشند تغییر شکل به هر میزان که باشد برایش باقی می ماند . گاهی اوقات اگر زود مراجعه کنند ممکن است به دلیل رشد بهتر تغییر شکل ممکن است حتی تا نزدیک بلوغ اصلاح هم شود .

نوع دوم که با علت نا معلوم است ، این ها معمولا از نظر درمان درجه بندی دارند چون سیرشان متفاوت است – بعضی ها هستند که سرعت رشدشان کم است . این ها را در طول زمان هر شش ماه یکبار بسته به اینکه چه زمانی مراجعه کنند این ها را ما رادیو گرافی می گیریم و زاواییشان را کنترل می کنیم و رشد و سرعت بیماری را در طول یکسال اندازه می گیریم و می بینیم که اگر در طول یکسال ۱۰ درجه به زائیه انحراف اضافه شد معنی اش این است که در طول ۵ سال ۵۰ درجه اضافه خواهد شد ، بنابراین اینهایی که سرعت تغییر شکل شان در یکسال زیاد است این ها را معمولا به سمت عمل جراحی می بریم ولی بعضی از این ها که سرعت رشدشان کم است یعنی مثلا ممکن است یک درجه در سال باشد در نتیجه خیلی مهم نیست و می شود فقط مریض را کنترل بکنیم و بگوییم مرتب بیاد تا زوایا را چک کنیم .

افرادی که زوایای انحرافشان کمتر از ۴۰ درجه باشد این ها را با روش های استفاده از وسایل کمکی که از جنس پلاستیک و چرم است استفاده می کنیم و کاری می کنیم که زاویه از آن حد بیشتر نشود تا این زاویه زیر ۴۰ درجه معمولا به اصطلاح قابل قبول است یعنی تغییر شکل آنقدری نیست که برای بیمار از لحاظ ظاهری و کاری ایرادی ایجاد بکند . زیر ۲۰ درجه هم انحراف ستون فقرات خیلی قابل مشاهده نیست یعنی آنقدر کم است که اصطلاح مریض ممکن است خیلی متوجه نشود – بنابراین بین ۲۰ تا ۴۰ درجه را درواقع فقط مشاهده می کنیم که مشکلی نداشته باشند و می گوییم که کنترل شوند و بین ۴۰ تا ۶۰ درجه را ما مختاریم که عمل انجام دهیم بسته به اینکه سن مریض چقدر باشد و جنسش باشد عمل را انتخاب می کنیم و بالای ۶۰ درجه را هم حتما عمل جراحی می کنیم یعنی زاوایا را اصلاح می کنیم . معمولا هم زوایای این انحراف حدودا ۵۰ درصد ان قابل اصلاح است – گاهی اوقات ممکن است بتوانیم نزدیک به صد در صدش را هم اصلاح کنیم به شرطی که زاویه کم باشد چون ستون فقرات اصلاح شدید زاویه اش خطرناک هم می تواند باشد و گاهی اوقات ممکن است به فلجی هم منجر شود بنابراین حتما باید بیماران زود مراجعه کنند که زاویه انحراف خیلی کم باشد و اصلاح بتواند کامل و بدون عارضه صورت بگیرد .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *