انجام عمل آزاد کردن کانال مچ دستی با کمک آندوسکوپ

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

سندرم کانال کارپ (Carpal Tunnel Syndrome) یا نشانگان مجرای مچ دستی, ناشی از فشار بر روی عصب میانی  ( Median Nerve ) ,هنگام عبور از درون کانالی به نام کانال کارپ یا مجرای مچ

شکایت اصلی بیماران مبتلا، درد , بی حسی , سوزن سوزن شدن یا گزگز و گاهی احساس سنگینی و خواب رفتگی انگشتان دست خصوصا” انگشتان شست , نشانه,  بلند و نیمه انگشت انگشتری است (شکل ۲) که معمولا” در شب اتفاق افتاده , باعث بیدار شدن بیمار و تکان دادن دستها در شب می گردد . گاهی اوقات درد می تواند به بازو و شانه نیز تیر کشیده و علائم دیسک گردنی را تقلید نماید .روشهای جراحی متعددی جهت آزاد کردن کانال مچ دستی وجود دارد که جدید ترین آن آزاد کردن کانال مچ دستی با کمک آندوسکوپ یا (ENDOSCOPIC ASSISTED CARPEL TUNNEL RELEASE  ( EACTR است.

روش جراحی

در تکنیک جراحی, تنها با استفاده از دو برش کوچک چند میلیمتری در قسمت فوقانی و تحتانی لیگامان عرضی مچ دست ,شیت مخصوص آندوسکوپی از زیر لیگامان عرضی مچ دست رد شد و سپس با استفاده از آندوسکوپ, لیگامان عرضی مچ دست  (Carpal Ligament (CL  مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از چاقوی مخصوص , در تمام مسیر قطع گردیدو پس از آن مجددا” قطع شدن کامل لیگامان عرضی چک شد . سپس , اقدام به آزاد سازی فاشیای ناحیه تحتانی ساعد گردید و بعد با استفاده از نخ نایلون محل برش ترمیم و سپس پانسمان شد و بیمار با حال عمومی خوب به ریکاوری فرستاده شد .

در برنامه بعد از عمل جراحی حرکات خم و راست کردن انگشتان دست بلافاصله بعد از عمل جراحی شروع شد . بعد از ۴ روز پانسمان بیمار برداشته شد و بیمار انجام کارهای شخصی خود را شروع کرد و دو هفته بعد ازعمل جراحی بخیه های بیمار کشیده شد و بیمار زندگی عادیخود را از سر گرفت . مزایای این عمل جراحی جوشگاه کوچکتر در مقایسه با روش کلاسیک  و درد کمتر بعد از عمل جراحی است .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *