اقدامات قبل و بعد از عمل تعویض کامل مفصل هیپ

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

اقدامات قبل و بعد از عمل تعویض کامل مفصل هیپ

تعویض کامل مفصل هیپ طی عمل جراحی با مواد مصنوعی در مفصلی که به سبب بیماریهای غضروف و استخوان ایجاد شده می باشد .

مفصل هیپ مانند گوی و کاسه آن است . کاسه مانند یک حفره فنجان مانند در استخوان لگن که به آن استابولوم می گویند و گوی سر بزرگ استخوان فمور است .

تعویض کامل مفصل هیپ ( THR ) درمان جراحی بیماری فمور و استابولوم است که طی آن گوی فلزی و پایه آن در داخل فمور واستابولوم با مواد پلاستیکی تعویض می گردد (=پروتز ) بعد از قرار گرفتن پروتز در داخل فمور توسط چسبی سیمانی به نام متیل متاکریلات ثابت می شود نوعی از پروتز هم بدون استفاده از سیمان داریم که سوراخهای میکروسکپی دارد و باعث رشد استخوان بداخل پروتز می شود نوع بدون سیمان شاید بخصوص در جوانان ماندگاری بیشتری داشته باشد .

اقدامات قبل عمل تعویض کامل مفصل هیپ

این عمل می تواند باعث از دست رفتن حجم زياد خون شود این بیماران می توانند اغلب با دادن خون قبل از عمل و تزریق آن بصورت اتولوکوس در حین عمل باعث به حداقل رسانیدن عوارض ترانسفوزیون شوند . اقدامات معمول مثل تمام اعمال جراحی انجام می شود.

داروهای ضد التهابی مثل آسپرین اغلب یک هفته قبل ازعمل قطع می شودو بعد از عمل مجددا می توانیم بدهیم دیگر کارها مثل CBC الکترولیتها Cl ,K,Na) بيكربنات ) تستهای خونی برای کلیه و کبد u/A ، گرافی ریه و EKG و معاینه فیزیکی می باشد . هر گونه عفونت ، بیماری شدید قلبی یا ریوی و اختلال متابولیکی فعال مثل دیابت کنترل نشده می تواند باعث لغو یا تأخیر در عمل شود .

اقدامات برای بیماران بعد از عمل تعویض کامل مفصل هیپ

طول عمل جراحی ۴-۲ ساعت خواهد بود و زمان قبل از شورع عمل نیز به آن اضافه می شود سپس بیمار به اتاق ریکاوری بمدت یک الی چهار ساعت جهت مراقبت برده می شود .

اندامهای تحتانی می بایستی بدقت از نظر حس و گردش خون بررسی شوندوهر گونه علائم غیر طبیعی شامل بی حسی و سوزش که توسط بیمار اظهار شود توسط پرستاران ثبت شوند به محض ثبات بیمار به بخش منتقل می شود

در زمان ریکاوری بیمار مایعات وریدی دریافت می نماید مایعات وریدی جهت تأمین الکترولیتها و نیز دادن آنتی بیوتیک مفید است زخم احتیاج به درناژ نیز دارد مقدار و مشخصات درناژ بوسیله پزشک و پرستار مورد توجه قرار می گیرد .

کنترل درد توسط پمپ کنترل شونده توسط بیمار درمواقع نیاز ایجاد می شود . درمانهای ضد درد می تواند باعث تهوع واستفراغ شود پس ضد استفراغ نیز می توانیم بدهیم .

بررسی جهت جلوگیری از ایجاد لخته در اندامهای تحتانی لازم است بیماران در محفظه پلاستیکی (TEDs) بعد از جراحی گذاشته می شوند فشار اطراف پا توسط گردش هوای داخل کیسه هوا دور تا دور پا افزایش می یابد تا گردش خون کافی باشد بیماران بایستی تشویق شوند تا فعالیت ورزشی اندامهای تحتانی جهت گردش خون وریدی و جلوگیری از لخته داشته باشند دارو نیز بدین جهت داده می شود .

بیماران اغلب مشکل ادرار کردن دارند این موارد می تواند ناشی از داروهای ضد درد باشد که داده شده است ، نتیجتا می شود کانتر ادراری استفاده نمود . بیماران بایستی تشویق شوند تا تنفس عمیق و سرفه نموده و جهت جلوگیری از احتقان ریوی و کلاپس راههای هوایی باریک بیمار بايست در یک ظرف مخصوص بدمد .

منبع:دانستنی های پرستاری


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *