اقدامات اورژانسی شکستگی گردن

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

اقدامات اورژانسی شکستگی گردن

هر گاه مهره‌های گردن دچار ضربه شدید شود، شکستگی مهره‌های گردن به وجود خواهد آمد. این چنین ضرباتی معمولاً در تصادفات رانندگی یا سقوط از ارتفاع دیده می شود. ستون مهره ی گردنی شامل هفت مهره است. شکستگی هر کدام از این مهره ها را شکستگی گردن می گویند.

در حین فعالیت های ورزشی هم ممکن است فرد دچار شکستگی مهره های گردنی شود؛ مثلاً افتادن یک ژیمناست از روی حلقه در حین پشتک زدن یا به زمین خوردن یک سوارکار از اسب یا برخورد سر یک شناگر هنگام شیرجه زدن به کف استخر کم عمق همگی می توانند موجب شکستگی مهره ی گردنی شوند.

در شکستگی مهره‌های گردن به مصدوم اجازه ندهید سر خود را خم کند یا بچرخاند. سر و گردن مصدوم را در یک خط قرار دهید بطوری که صورت وی به طرف بالا باشد.

از یک آتل که تا ناحیه کمر ادامه داشته باشد، استفاده نمایید و زیر گردن مصدوم را با پنبه یا پارچه بپوشانیذ. سپس آتل را به وسیله سه باند به نحوی ببندید که یک باند به پیشانی و یک باند دیگری در ناحیه کتفها و یکی در انتهای آتل (کمر) قرار بگیرد و با پد یا پارچه فضای خالی بدن را پر کنید.شکستگی گردن معمولاً بر اثر ضربات بسیار شدید اتفاق می افتد.

روش ساخت گردنبند در مواقع اورژانسی شکستگی گردن

پوشش دور گردن مصدوم را باز کنید و یک گردنبند به طریقی که توضیح داده می شود ، بسازید و دور گردن مصدوم قرار دهید .

یک تکه روزنامه به طول ۱۰ سانتی متر لوله کنید. آن را داخل یک باند مثلث شکل بپیچید و یا ان را داخل یک جوراب بگذارید. سپس آن را دور گردن مصدوم زیر چانه ی او قرار دهید بطوریکه مرکز روزنامه لول شده در جلو گردن مصدوم قرار گیرد. سپس روزنامه ی لول شده را به طرف گردن مصدوم خم کنید و باند را در جلوی گردن گره بزنید.

روی گردن مصدوم یک پتو بکشید و اگر ناچار شدید مصدوم را حرکت دهید با یک برانکار سفت و محکم و دروضعیتی که راه تنفسی او باز باشد و ترتیب انتقال او به مراکز درمانی دهید .

منبع: کلینیک آرمانعمل بسته دیسک کمر


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *