اسکولیوز کودکان

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

گاهی بریس نمی تواند مانع پیشرفت اسکولیوز شود. گاه بریس مناسب نیست و گاه کودک به طور مناسب آن را نپوشیده است؛ اما گاهی علی رغم بریس مناسب و رعایت پوشیدن مناسب بریس، انحنا پیشرفت می کند. پزشک بر اساس شرایط موجود پیشنهاد جراحی می دهد. اهدف جراحی اسکولیوز شامل جلوگیری از پیشرفت انحنا، اصلاح انحنا و ایجاد راستایی طبیعی تر ستون فقرات و نهایتاً فراهم کردن ظاهری بهتر است. از سوی دیگر جراحی از عوارض احتمالی در عملکرد قلب، ریه و درد پشت پیشگیری می کند.

جراحی برای انحناهای بالای چهل درجه به خصوص اگر پیشرونده باشند توصیه می شود. باید به خاطر داشت که جراح، تصمیم گیرنده ی اصلی نوع و زمان جراحی است. برای این تصمیم جراح موارد زیر را در نظر می گیرد:
سن کودک و سال های باقیمانده از رشد وی چقدر است؟
انحنا کجاست و شدت آن چقدر است؟
چند انحنا وجود دارد؟
معمولاً قبل از جراحی رادیوگرافی‌های تکمیلی MRI در خواست می شود. اگر اسکولیوز از نوع مادرزادی باشد بررسی‌های قلب و کلیوی از نظر وجود مشکلات مادرزادی ضروری است؛ چرا که همزمان با رشد جنینی و ایجاد اختلال در ستون فقرات در هفته های ۳ تا ۶ حاملگی، دستگاه قلبی و کلیوی نیز تکامل می‌یابند؛ لذا اختلال در ستون فقرات می‌تواند با اختلال قلب و کلیه همراه باشد. سونوگرافی کلیه‌ها و اکوی قلب می‌تواند جراح را نسبت به سلامت کودک و تحمل وی برای جراحی مطمئن نماید.
در جراحی، در اغلب موارد اصلاح انحنا و جوش دادن مهره‌ها (فیوژن) با کمک وسیله گذاری انجام می شود. وسیله‌ها شامل: پیچ، قلاب، نوارهای فلزی و میله‌هاست. جراح، مهره‌ها را در حد امکان به وضیعت طبیعی بر می‌گرداند و با استفاده از استخوان فرد یا استخوان‌های جایگزین دیگر تلاش می‌کند مهره‌ها را به یکدیگر جوش دهد. وسیله های به‌کاربرده شده برای ثبات ستون فقرات باعث می‌شود مهره‌ها در وضیعت اصلاح شده حفظ شوند تا جوش خوردن مهره‌ها که حدود شش تا نُه ماه طول می‌کشد، رخ دهد.
جراحی به چند روش از طریق پشت ستون مهره‌ها (روش خلفی)، از جلوی ستون مهره‌ها (روش قدامی) یا با استفاده از ترکیب هر دو روش انجام می‌شود. در موارد خاص روش‌های کمتر تهاجمی مثل روش‌های درون بین (توراکوسکوپی) برای اصلاح اسکولیوز استفاده می‌شود که بهبودی سریع‌تر و آثار جراحی کمتر بر جای خواهد گذاشت. اما باید دانست این روش‌ها در موارد خاص انجام پذیر است و جراح بر اساس نوع، شدت و محل انحنا و سن بیمار روش جراحی مورد نیاز را برمی‌گزیند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *