استئوآرتریت مچ دست (Osteoarthritis of the Wirst Joint)

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

استئوآرتریت مچ دست یا آرتریت دژنراتیو در مچ دست به مراتب کمتر از استئوآرتریت مفصل های اندام پایینی دیده می شود (چون فشار کمتری روی مفصل مچ دست وارد می شود.)

علت استئوآرتریت مچ دست

بیماری غالباً متعاقب ضربه های وارد بر مچ شکستگی های مختلف مثل شکستگی انتهای پایینی استخوان رادیوس، شکستگی استخوان اسکافوئید، جوش نخوردن استخوان اسکافوئید و نکروز آواسکولار استخوان های مچ دست (به ویژه بیماری کین باخ) به وجود می آید. نشانه های بیماری غالباً چندین سال بعد از شروع استئوآرتریت بروز می کنند.

نشانه های استئوآرتریت مچ دست

درد سفتی، محدودیت حرکات مفصل و کم شدن قدرت مچ دست از علایم برجسته بیماری است.

نشانه های رادیولوژیک استئوآرتریت مچ دست

رادیوگرافی کم شدن فاصله مفصلی، نامنظمی و اسکلروز سطوح مفصلی را نشان می دهد.

درمان طبی استئوآرتریت مچ دست

 شامل گرم نگه داشتن محل، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی، تزریق درون مفصلی هیدروکورتیزون و بالاخره استفاده از مچ بند طبی است.

درمان جراحی استئوآرتریت مچ دست

 در موارد پیشرفته بیماری خشک کردن مچ دست روش انتخابی است. در موارد خاصی در افراد مسن می توان از تعویض مفصل مچ دست استفاده کرد.

استئوآرتریت مچ دست -کف دست و استخوان ذوزنقه ای (Trapezium)

این بیماری استئوآرتریت مچ دست  که به آن Rhizarthrosis نیز می گویند به مراتب شایع تر ازاستئوآرتریت مچ دست است و به طور کلی شایع ترین مفصلی که در دست و مچ دست دچار استئوآرتریت می شود، مفصل بین کف دست و استخوان ذوزنقه ای مچ دست می باشد. علت استئوآرتریت بین کف دست و استخوان ذوزنقه ای مچ دست تحرک بیش از حد  مفصل مچ دست و ناپایداری آن است. بیماری بیشتر در زنان خانه دار دیده می شود. درد، سفتی و محدودیت حرکات مفصلی از علایم برجسته این بیماری است و گاه حرکات مفصل با کریپتاسیون همراه است. رادیوگرافی کم شدن فاصله مفصلی، نامنظمی و اسکلروز آن را نشان می دهد.

درمان استئوآرتریت مچ دست -کف دست و استخوان ذوزنقه ای

درمان طبی: درمان این استئوآرتریت مچ دست شامل گرم نگه داشتن محل دردناک مچ دست ، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی و تزریق درون مفصلی هیدروکورتیزون است. استفاده از مچ بند های طبی بی حرکت کننده مفصل به طور متناوب سبب درمان علایم این استئوآرتریت مچ دست می شود.

درمان جراحی:در مواردی که درمان های طبی این استئوآرتریت مچ دست مؤثر واقع نشوند،اقدام به درمان جراحی این استئوآرتریت مچ دست میشود که عبارتند از:

آرتروپلاستی استئوآرتریت مچ دست: برداشتن استخوان ذوزنقه ای و پر کردن فضای باقیمانده با تکه ای از تاندون می تواند تا حد زیادی درد بیمار مبتلا به استئوآرتریت مچ دست بین کف دست و استخوان ذوزنقه ای را درمان کند.

درمان خشک کردن مفصل مچ دست در بیماری استئوآرتریت مچ دست مثلاً در مواردی که استفاده مکرر از دست در یک فرد جوان ضروری است (مثلاً در یک کارگر).


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *