استئوآرتریت آرنج (Osteoarthritis of the Elbow)

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

شیوع استئوآرتریت یا آرتریت دژنراتیو در مفصل آرنج به مراتب کمتر از استئوآرتریت مفصل های اندام پایین است. علت استئوآرتریت آرنج شکستگی قدیمی، ضربه های مکرر، استئوکندریت جدا شونده و سینوویال کندروماتوز (Synovial Chondromatosis) است. استئوآرتریت یا آرتریت دژنراتیو میتواند از علت درد آرنج باشد.به دلیل این که آرنج در انجام بسیاری از فعالیت ها تاثیرگذار است، مطمئنا درد آرنج می تواند بر زندگی شما تاثیر گذارد.

علل استئوآرتریت آرنج

ارثی ( ژنتیک) : استئوآرتریت آرنج در بعضی نژادها و بعضی خانواده ها بیشتر است.

علل شغلی : در شغل هایی که روی مفصل فشار زبادی وارد می شود و یا در شغل هایی که بایستی مفاصل مدت ها خم باشند ( مانند نشستن طولانی ) استئوآرتریت آرنج بیشتر است

چاقی

انحراف اندام : مانند ساق پرانتزی که باعث آرتروز یا استئوآرتریت آرنج در سمت داخل زانو می شود.

بعضی از بیماری ها : مانند نقرس و رماتیسم باعث استئوآرتریت آرنج می شود.

ورزش درصورتی که روی اصول صحیح نباشد و فشار بیش از ظرفیت روی مفصل وارد شودباعث استئوآرتریت آرنج می شوند.

سابقه ضربه های شدید یا شکستگی های داخل مفصلی می تواند از علل استئوآرتریت آرنج باشد.

نشانه های آرتروز یا استئوآرتریت آرنج

درد و محدودیت حرکات مفصل از علایم برجسته بیماری استئوآرتریت آرنج است. درد آرنج در استئوآرتریت آرنج به مراتب کمتر از استئوآرتریت مفصل های اندام پایینی است و معمولاً در مراحل پیشرفته وجود دارد. وجود استئوکندریت جدا شونده گاه باعث قفل شدن آرنج می شود. گاه زایده های استخوانی ناشی از این بیماری در ناودان عصب اولنار باعث وارد آمدن فشار بر عصب می شود و علایم فلج دیررس عصب اولنار (Tardy Ulnar Nerve Palsy) را به وجود می آورد.

نشانه های رادیولوژیک آرتروز یا استئوآرتریت آرنج

کم شدن فاصله بین مفصلی و ناهموار شدن آن، وجود اسکلروز و زایده های استخوان از تغییرات مشهود این بیماری است.

درمان آرتروز یا استئوآرتریت آرنج

با توجه به شدید نبودن درد و ناراحتی، آرتروز آرنج دست به تنهایی احتیاج به درمان جراحی ندارد و درمان های طبی شامل کاهش فعالیت، گرم نگهداشتن آرنج و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی معمولاً برای درمان استئوآرتریت آرنج  خفیف کافی است.

در درمان استئوآرتریت آرنج ،مواردی که قطعه غضروفی استخوانی در درون مفصل وجود دارد و باعث قفل شدن مفصل می شود باید به وسیله عمل جراحی بیرون آورده شوند. در درمان استئوآرتریت آرنج اگر علایم فلج دیررس عصب اولنار بروز کند عصب را باید از ناودان عصبی (Cubital Tunnel) به سطح قدامی آرنج منتقل کرد. در صورت شدید شدن علایم  استئوآرتریت آرنج به خصوص در سنین بالای ۵۰ سال عمل تعویض کامل مفصل انجام می شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *