آیا علت کمر درد،چسبندگی مهره های کمر است؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

درد کمر یکی از شایعترین دردهای سیستم اسکلتی بدن انسان است. تقریبا هر کسی در طول عمر خود به کمردرد دچار میشود. کمردرد علل متعددی دارد که از شایعترین آنها عدم تعادل بین قدرت عضلات اطراف ستون مهره و نیروهایی است که به آن وارد میشود.

وقتی قدرت عضلات کمر و شکم کسی کم باشد ممکن است با انجام فعالیت های حتی معمولی این عضلات تحت کشش قرار گرفته و دچار اسپاسم شوند. این اسپاسم میتواند موجب کمردرد شود. از طرف دیگر ممکن است قدرت عضلات فردی خوب باشد ولی فعالیت بدنی بیش از حد تحمل عضلاتش انجام دهد. در این موارد هم انجام این فعالیت بدنی میتواند موجب کشش عضله و اسپاسم دردناک آن و در نتیجه کمردرد شود.

مقصود از چسبندگی مهره چسبیده بودن دو یا چند مهره از ستون فقرات است. شایعترین نوع این چسبندگی در بین مهره پنجم کمری L5 و مهره اول استخوان خاجی یا ساکروم S1 ایجاد میشود. این چسبندگی در رادیوگرافی دیده میشود.

قبلا فکر میکردند چسبندگی این مهره ها میتواند علت کمردرد باشد ولی امروزه اعتقادی بر این نیست. چسبندگی بین این دو مهره کمری در بسیاری از افراد بصورت طبیعی دیده شده و هیچ گونه علائمی ندارد. در کسی که کمردرد دارد و در رادیوگرافی که پزشک از او به عمل میاورد چسبندگی بین مهره کمری و خاجی دیده شده است این چسبندگی علت کمردرد نبوده و پزشک باید بدنبال علت دیگری برای کمردرد باشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *