آشنایی با مفصل ران

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

آشنایی با مفصل ران

مفصل ران (مفصل فمورواستابولار یا مفصل هیپ) که بعد از مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است و به علت ساختمان خاص خود از استحکام و تحرک به خصوصی برخوردار است. این مفصلیکی از کامل ترین مفصل های بدن و از نوع کروی (دورانی) است و از قرار گرفتن سر استخوان ران در حفره حقه ای لگن (Acetabulum) به وجود می آید. با توجه به اینکه در موقع ایستادن و راه رفتن، تمام وزن بدن به این مفصل وارد می شود، استحکام آن ضرورت خاصی دارد.
در مقایسه مفصل ران با مفصل شانه دامنه حرکات شانه به مراتب بیش از مفصل ران است، ولی مفصل ران به علل زیر از استحکام بیشتری برخوردار است:
عمیق بودن و تنگی دهانه حفره حقه ای لگن
مایل قرار گرفتن گردن استخوان ران
استحکام کپسول مفصلی و به خصوص رابطهای آن
قرار گرفتن عضلات نسبتاً قوی در اطراف مفصل
وجود فشار منفی در درون حرف حقه ای که سبب نگهداری سر استخوان ران در حفره می شود.
کپسول مفصلی در بالا به لبه حفره حقه ای لگن چسبیده است و پس از در بر گرفتن گردن استخوان ران در جلو به خط بین دو تروکانتر (trochanter) استخوان ران می چسبد در حالی که در عقب کمی بالاتر یعنی بین یک سوم میانی و یک سوم پایینی گردن می پسبد، کپسول مفصللی در جلو ضخیم تر و محم تر از عقب می باشد.
در بالغین سر و گردن استخوان ران با تنه استخوان زاویه ای حدود ۱۲۵ درجه می سازد (Neck- shaft Agnle) و حدود ۱۰ -۳۰ درجه به جلو متمایل است (Anteversion Angle). افزایش زاویه بین سر و گردن را CoxaValga و کاهش آن را Coxa Vara می گویند.
عروق سر استخوان ران از سه راه تأمین می گردد:
– عروقی که از متافیز به سر استخوان ران می رسد
– شبکه عروقی اطراف گردن استخوان ران که به وسیله پرده سینویال پوشیده شده است.
– عروقی که از رباط سر به سر استخوان می رسند. این عروق در افراد مسن بسیار جزئی و کم اهمیت است.
در شکستگی های گردن استخوان ران عروق متافیزی و عروقی که اطراف گردن استخوان را پوشانیده است آسیب می بینند و فقط عروق رباط سر که از اهمیت چندانی برخوردار نیست سالم می مانند. به همین جهت شانس پیدایش نکروز آسپتیک در این شکستیگ ها بسیار زیاد است.
اعضاب حسی مفصل ران بر خلاف عروق آن بسیار زیادند. اعصاب حسی که حس عمقی و حس درد را منتقل می کنند همراه با اعصاب عضلات اطراف مفصل ران وارد کپسول و رباطهای مفصلی می گردند. علاوه بر آن، سینوزوئیدهای وریدی استخوان ها هم اعصاب حسی دارند. در استئوآرتریت مفصل ران که سینوزوئیدهای وریدی پر خون می شوند، این اعصاب تحریک شده و باعث درد بیمار می گردد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *