آسیب و شکستگی انگشت دست

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

آسیب و شکستگی انگشت دست

علت آسیب و شکستگی انگشت دست دست ضربه است و این ضربه میتواند در حین کار یا فعالیت های تفریحی یا ورزشی بصورت ضربه مستقیم جسم سخت و یا فشار غیر مستقیم مانند پیچاندن انگشت ایجاد شود.

شکستگی انگشت دست – بند انتهایی (Fracture of the Distal Phalanx)

شکستگی انشگست دست در بند انتهایی آن معمولاً در اثر گیر کردن انگشت لای در و یا در اثر خوردن چکش و یا شئیی دیگر روی آن به وجود می آید و معمولاً آسیب وارده همراه با زخم انگشت و خونمردگی زیر ناخن است.

درمان شکستگی انگشت دست – بند انتهایی

شکستگی انگشت دست در بند انتهایی آن ،احتیاج به درمان خاصی ندارد و فقط درمان آسیب های بافت نرم انگشت کافی است. اما باید به بیمار تذکر داد که ممکن است برای مدت زیادی درد در بند انتهایی انگشتان وجود داشته باشد.

رگ به رگ شدن (Sprain) انگشتان

رگ به رگ شدن مفصل های انگشتان دست از آسیب های نسبتاً شایع است. مفصل آسیب دیده متورم و حساس می شود و حرکات مفصلی محدود و دردناک است.

درمان رگ به رگ شدن انگشتان

بی حرکت کردن انگشت آسیب دیده با بستن آن به انگشت مجاور یه مدت ۱ تا ۲ هفته معمولاً کافی است و بیمار باید حرکات مفصلی را هر چه زودتر شروع کند. تورم و حساسیت مفصلی انگشت آسیب دیده گاه به مدت طولانی بعد از ضایعه به خصوص در مفاصل بین انگشتی بالایی (PIP) باقی می ماند. (این نکته را حتماً باید به بیمار و اطرافیان او تذکر داد و یادآوری کرد).

گاه ضربه باعث پارگی رباطهای طرفی مفاصل انگشتان می شود. این ضایعه به خصوص در مورد رباط طرفی داخلی (Ulnar Collateral Ligament) شست حایز اهمیت است. زیرا پارگی این رباط باعث ناپایداری مفصل می شود. پارگی رباطهای طرفی مفاصل انگشتان عموماً نیاز به عمل جراحی دارد زیرا باعث ضعف در Pinch انگشت اشاره و شصت می شود. به یاد داشته باشید که در بین رباط های کولترال دست، لیگامان UCL شصت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

انگشت چکشی (Mallet Finger)

انگشت چکشی ، کندگی تاندون اکستانسور از بند دیستال را Mallet Finger می نامند. که این آسیب می تواند همراه با قطعه ای از استخوان بند انتهایی انگشت باشد. این آسیب معمولاً به علت فلکشن ناگهانی بند دیستال بوجود می آید. مانند برخورد ناگهانی توپ والیبال به انگشت یک ورزشکار. بیمار آسیب دیده با درد ، ورم و افتادگی بند انتهایی انگشت مراجعه می کند. در رادیوگرافی به عمل آمده ممکن است قطعه استخوانی در سمت دورسال بند دیستال دیده شود. گاه در رادیوگرافی نکته و آسیب خاصی دیده نمی شود که به معنی کندگی تاندون اکستانسور به تنهایی می باشد.

درمان انگشت چکشی

درمان انگشت چکشی شامل ۴ تا ۶ هفته بی حرکتی بند دیستال در اکستانسیون کامل می باشد. که می توان برای این نوع آسیب انگشت دست از یک آتل آلومینیومی و یا آتل های آماده استفاده کرد.

نکته مهم

در آسیب و شکستگی و در رفتگی های انگشت دست بی حرکتی بیشتر از ۳ هفته ممنوع می باشد و باز هر نوع آسیبی در ناحیه دست پس از ۳ هفته آتل باز شده و حرکات باید شروع شود. تنها استثناء Mallet Finger می باشد که فقط بند دیستال انگشت به مدت ۴ تا ۶ هفته بی حرکت می شود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *