آسیب رباط های زانو

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

آسیب های لیگامانی زانو اغلب در تصادفات وسایل نقلیه و همچنین در فعالیت های ورزشی مثل فوتبال، اسکی، ژیمناستیک و… اتفاق می افتد.

رباطهای طرفی داخلی، طرفی خارجی، متقاطع، کپسول خلفی زانو و منیسک ها از عناصر اصلی پایدار کننده زانو هستند که در اثر ضایعات این عناصر ناپایداری زانو ایجاد می شود. این ناپایداری یا خالی کردن زانو به صورت زاویه دار شدن به داخل و خارج (واروس و والگوس)، لغزش درشت نی به جلو و عقب نسبت به انتهای تحتانی ران و بالاخره چرخش غیر طبیعی درشت نی در زیر استخوان ران که باعث نیمه در رفتگی کندیلهای داخلی و خارجی درشت نی به جلو و یا عقب می گردد، هستند.

آسیب های رباط های زانو در صورتی که به طور صحیح معالجه نگردند، باعث ناپایداری و ضعف زانو می گردند و در دراز مدت منجر به استئوآرتریت می گردد.

تشخیص و تفسیر آسیب های زانو دربعضی موارد به طور دقیق امکان نداشته و مشکل است زیرا ضایعات غالباً تنها نیستند و ضربه وارده ممکن است باعث ضایعات قسمت های گوناگون زانو گردد، ثانیاً ناتوانی ناشی از ضایعه یک قسمت تا اندازه ای به وسیله قسمت های دیگر ممکن است جبران گردد.

انواع آسیب رباط های زانو

۱ – آسیب رباط طرفی داخلی

۲- پارگی رباط طرفی خارجی

پارگی رباط طرفی خارجی به مراتب کمتر از رباط طرفی داخلی بوده و در اثر وارد آمدن ضربه به داخل زانو به وجود می آید. در صورتی که ضربه وارده شدید باشد، باعث پارگی کپسول خلفی زانو، رباطهای متقاطع و بالاخره کشیدگی و آسیب عصب نازک نی می گردد. ممکن است همراه این ضایعه، شکستگی کوندیل داخلی درشت نی نیز دیده شود.

نشانه ها و درمان پارگی رباط طرفی خارجی

مدت زمان کوتاهی بعد از وارد آمدن ضربه، درد و تورم و محدودیت حرکات مفصلی وجود دارد. در معاینه زانو ناپایداری وجود داشته و اداکسیون (Varus Stress) باعث ایجاد حفره ای در کناره خارجی مفصل می گردد. در صورت وجود ضایعه عصبی، بیمار بی حسی در قسمت خارجی مچ پا و افتادگی پا دارد. رادیوگرافی کمک شایانی به تشخیص ضایعه می کند. ترمیم پارگی رباط طرفی خارجی همراه با ضایعات دیگری که با آن وجود دارد ضروری است. عدم درمان صحیح موجب ناپایداری زانو و تغییرات دژنراتیو آن می گردد.

۳- پارگی رباطهای متقاطع زانو (Cruciate Ligament)

تشخیص پارگی رباط های زانو

بهترین وسیله جهت تشخیص پارگی رباطهای زانو در حال حاضر MRI می باشد. اما به خاطر داشته باشید که تشخیص پارگی رباطها و منیسک در زانو بر اساس معاینه بالینی و پس از آن تأیید MRI می باشد و به هیچ عنوان بر اساس MRI به تنهایی برای بیمار تصمیم گیری نمی کنیم.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *