آزمایش لازک راه تشخیص آسیب ستون مهره

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

آزمایش لازک (Straight leg Raising) به این طریق است که در حالی که بیمار به پشت خوابیده است اندام پایین را به طور مستقیم بالا می آوریم. در حال طبیعی اندام پایینی را بدون ایجاد ناراحتی می توان ۸۰ تا ۹۰ درجه بالا آورد. در بعضی بیماریهای ستون مهره ای کمری مثل پارگی دیسک بین مهره ای بالا آوردن پا محدود و دردناک می شود یادداشت می کنیم. در همین وضعیت اگر مچ پا به بالا کشیده شود درد بیمار شدت می یابد (به علت کشیدگی ریشه های اعصاب).

همین آزمایش را می توان در حالی که بیماری کنار تخت نشسته و پاهار ا آویزان کرده است انجام داد. به این ترتیب که بیمار به جلو خم می شود و معاینه کننده یک دستش را روی زانو و دست دیگر را زیر پاشینه بیمار می گذارد و پا را تا موعی که بیمار احساس درد کند، بالا می آورد. در معاینه عصبی بیمار، رفلکسهای وتری زانو و آشیل، رفلکس کف پایی (وجود یا عدم وجود بابینسکی Babinski) و وجود کلونوس را آزمایش می کنیم. قدرت عضلات خم کننده و باز کننده انگشتان و مچ پا و همچنین حس اندام پایینی در ران، ساق و پاها نیز باید بررسی شود. از بیمار می خواهیم روی پنجه پا و پاشنه پا راه برود، در صورت وجود ضعف و یا فلج عضلات بالا آورنده و یا خم کننده مچ پا این کار امکان ندارد. در هر بیمار مبتلا به ناراحتی کمری مفصل ران باید معاینه شود، زیرا دردهای مفصل ران ممکن است به کمر انتشار یابد و یا بالعکس.

طول حقیقی و مجازی اندامهای پایینی را نیز اندازه می گیریم. در پایان مفصلهای خاجی- خاصره ای در حالت خوابیده به پشت معاینه می گردد.بدین شکل که روی تاج خاصره به داخل و خارج فشار می آوریم به این معنی که با فشار آنها را به هم نزدیک و از هم دور می کنیم، اگر آسیبی در این مفصلها وجود داشته باشد، این حرکات دردناک خواهند بود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *