آرتریت و التهاب مفصل در پسوریازیس

توسط admin, اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که موجب تحریک و قرمزی پوست میشود. این بیماری در دو درصد افراد جامعه وجود دارد. پوست افراد مبتلا به پسوریازیس در بعضی نواحی مانند پشت آرنج و جلوی زانو کلفت و صدفی شده و بشدت پوسته ریزی کرده و قرمز میشود. به نظر میرسد پسوریازیس یک بیماری اوتوایمون یا خود ایمنی است به این معنی که سلول های دفاعی بدن سلول های پوست را بیگانه محسوب کرده و به آنها حمله میکنند و موجب بروز علائم بیماری میگردند.

در بعضی از بیماران مبتلا به پسوریازیس تعدادی از مفاصل بدن دچار التهاب میشوند. در پسوریازیس ممکن است تاندون ها و لیگامان ها هم گرفتار شوند. شدت درگیری مفصل میتواند کم یا زیاد باشد. این التهاب مفصل را آرتریت میگویند.

ده درصد افراد مبتلا به پسوریازیس دچار آرتریت یا التهاب مفصلی میشوند. در غالب اوقات علائم آرتریت پسوریازیس در کسانی دیده میشود که سالها است علائم پوستی آن را دارند. با این حال در موارد نادری این آرتریت ممکن است ماهها و یا سالها قبل از بروز علائم پوستی پسوریازیس ظاهر شود.

بیماری پسوریازیس معمولا در سنین ۲۵-۱۵ سالگی شروع شده و بطور معمول آرتریت پسوریازیس در سنین ۵۰-۲۵ سالگی ظاهر میشود. البته باید به یاد داشت که افرادی که پسوریازیس دارند مانند هر فرد دیگری میتوانند دچار استئوآرتریت و یا آرتریت روماتوئید شوند. پس هر درد مفصلی در یک فرد مبتلا به پسوریازیس لزوما آرتریت پسوریازیسی نیست.

در آرتریت پسوریازیس بافت سینوویوم مفصل و در مواردی تاندون ها و رباط های اطراف مفصل ملتهب میشوند.

درگیری مفصلی در آرتریت پسوریازیس

در پسوریازیس هر مفصلی میتواند دچار آرتریت شود با این حال درگیری مفصلی در این بیماری میتواند به پنج شکل متفاوت ظاهر شود که عبارتند از

  • آرتریت الیگوآرتیکولار آسیمتریک Asymetrical oligoarticular arthritis : این شکل شایعی از آرتریت پسوریازیس بوده و شدت آن از بقیه انواع کمتر است. الیگو به معنی کم است و الیگوآرتریت به معنی التهاب مفصل در تعداد کمی از مفاصل بدن است که معمولا کمتر از پنج مفصل هستند. به سخن دیگر در هنگام بروز آرتریت هر هر زمان تعداد مفاصل درگیر کمتر از پنج عدد است. معمولا یک مفصل بزرگ مانند زانو گرفتار شده و تعدادی مفاصل کوچکتر در انگشتان دست یا پا هم درگیر آرتریت میشوند. آسیمتریک به معنای نامتقارن است و اشاره به نامتقارن بودن درگیری مفاصل در سمت چپ و راست بدن دارد.
  • پلی آرتریت سیمتریک Asymetrical polyarthritis : این شکل از بیماری هم شایع است. سیمتریک یا متقارن به این معنی است که بطور مثال اگر آرنج راست بیمار دچار آرتریت شده است آرنج چپ او هم همان مشکل را دارد. پلی آرتریت به معنای آرتریت در چند مفصل است. در این فرماز آرتریت معمولا چند مفصل کوچک مانند مچ دست یا انگشتان دست گرفتار میشوند.
  • اسپوندیلیت با یا بدون ساکروایلئیت Spondylitis with or without sacroiliitis : این شکل از بیماری در پنج درصد موارد دیده میشود. اسپوندیلیت به معنی التهاب مفاصل ستون مهره بوده و ساکروایلئیت به معنای التهاب و آرتریت مفصل بین ساکروم و استخوان بی نام در لگن خاصره است. در این فرم از بیماری علامت عمده بیماران کمردرد است
  • درگیری مفصل اینترفالانژیال انتهایی Distal interphalangeal joint predominant : در این فرم نادر مفاصل انتهایی انگشت دست یا پا که در نزدیکی ناخن قرار دارند دچار آرتریت میگردند
  • آرتریت مخرب Arthritis mutilans : در این فرم نادر از بیماری آرتریت شدیدی در انگشتان دست و پا ایجاد میشود که موجب تغییر شکل شدید آنها میگردد

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *