آرتریت روماتوئید مفصل ران (Rheumatoid Arthritis of the Hip Joint)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

آرتریت روماتوئید مفصل ران

نشانه های آرتریت روماتوئید مفصل ران

بیمار معمولاً مدت هاست که علایم آرتریت روماتوئید با ابتلای مفاصل مختلف داشته است. علایم درگیری مفصل ران با درد کشاله ران آغاز می گردد که گاه به زانوها انتشار می یابد. در مراحل پیشرفته تر درد با محدودیت حرکات مفصل ران و لنگیدن خودنمایی می کند. به تدریج دو زانو و چهارزانو نشستن برای بیمار مشکل شده، نشستن و بلند شدن از روی صندلی او را ناراحت می کند. در مراحل پیشرفته تر حرکات مفصل ران رد بستر هم برای بیمار دردناک است. در معاینه فیزیکی آتروفی عضلات گلوتئال و ران وجود دارد. حرکات مفصلی محدود و دردناک است.
در مراحل اولیه استئوپروز و کم شدن فاصله مفصلی وجود دارد، به تدریج غضروف مفصل خورده شده و ناهمواری به وجود می آید. گاه کیستهای کوچک استخوانی دیده می شود.
در نشانه های رادیولوژیک این بیماری علی رغم انهدام تدریجی سر استخوان ران و استابولم، تشکیل استئوفیت در آن دیده نمی شود (بر خلاف استئوآرتریت).

درمان آرتریت روماتوئید مفصل ران

درمان طبی نظیر آرتریت روماتوئید سایر مفاصل ضروری است. این کار باید توسط متخصص روماتولوژی انجام گیرد. فیزیوتراپی و استفاده از عصا تا اندازه ای به تسکین درد کمک می کند.
در مواردی که درد و محدودیت حرکات مفصلی شدید باشد و بیمار را ناتوان کرده باشد، باید اقدام به عمل جراحی نمود. امروزه بهترین عملی که برای این بیماران وجود دارد تعویض کامل مفصل ران (Total hip replacement) است؛ گرچه این عمل بیشتر برای افراد مسن کاربرد دارد، ولی در این بیماران با توجه به ابتلای مفاصل مختلف و اینکه بیمرای برای بسیاری از آنها ناتوان کننده است می توان آن را در سنین پایین تر هم انجام داد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *