آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه و درمان آن

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

ساییدگی یا آرتروز یا استئوآرتریت شانه بیماری است که به علت خراب شدن غضروف مفصل شانه به وجود می آید و موجب بروز درد و محدودیت حرکت در مفصل می‌شود.

آرتروز یا ساییدگی مفصل درمان قطعی ندارد. می‌توان گفت تغییراتی که در مفصل به وجود می آیند به نوعی غیر قابل بازگشت هستند. در واقع هدف از درمان آرتروز شانه انجام اقداماتی است که سبب کاهش درد بیمار شوند.شروع درمان همیشه با انجام اقدامات غیر جراحی است. در بسیاری موارد این اقدامات موجب کاهش درد می‌شود. در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب، ممکن است جراح شانه عمل جراحی را برای درمان بیمارش توصیه کند.

درمان جراحی آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه

مهمترین روش های جراحی برای درمان آرتروز شانه عبارتند از:

آرتروسکوپی شانه

با استفاده از آرتروسکوپی، پزشک معالج بافت‌های زیادی را از مفصل شانه خارج می‌کند. این اقدام می‌تواند تا مدتی درد بیمار را کاهش دهد پس موقتی است.

تعویض مفصل شانه

این درمان آخرین اقدام درمانی برای بیمار مبتلا به آرتروز یا استئوآرتریت شانه است. در عمل جراحی ارتروسکوپی شانه ،مفصل بیمار با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود. سر استخوان بازو کلا از بدن خارج شده و یک سر فلزی در جای آن قرار می‌گیرد.

به این اقدام، همی آرتروپلاستی شانه Shoulder hemiarthroplasty می گویند. در بعضی موارد ممکن است حفره گلنویید هم خارج شده و به جای آن از یک قسمت مصنوعی استفاده شود. در این صورت برای بیمار عمل جراحی تعویض کامل مفصل شانه Total shoulder arthroplasty انجام شده است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *