علل آسيب دیدگی مهره ها

توسط admin, خرداد ۳, ۱۳۹۷

علل آسیب دیدگی مهره ها

۱ در صورت بروز فشارهاي ناگهاني و سنگين مانند سقوط از ارتفاع که باعث شکستگي آن مي شود

۲- کاهش استحکام مهره که در اين صورت با فشارهاي کم حتي با فعاليت هاي روزانه نيز مهره مي تواند شکسته شود. علل زيادي باعث کاهش استحکام مهره ها میشوند مانند تومورها، متاستازهاي سرطاني مهره ها ولی از همه شایعتر پوکی استخوان .

هر چه مقاومت مهره کمتر باشد با فشارهاي کمتري آسيب مي بيند. از آنجا که عملکرد مهره حفظ نخاع و ريشه هاي عصبي مي باشد خطرناکترين عارضه ناشي از شکستگي مهره فشار روي نخاع و ريشه هاي عصبي و بدنبال آن آسيب ديدگي (حتي قطع) اين عناصر مي باشد.

مهمترين اقدام در اين موارد تشخيص زودرس علل کاهنده استحکام مهره مانند پوکي استخوان و درمان به موقع آن و همچنين جلوگيري از حوادث منجر به شکستگي مانند سقوط از ارتفاع مي باشد.

بدنبال بروز شکستگي در مهره و در صورت بروز عارضه عصبي (فشار به نخاع و ريشه هاي عصبي) اقدامات جراحي لازم به نظر مي رسد. در مبتلایان به پوکي استخوان (خصوصا موارد شديد ) فرد بدنبال فعاليتهاي عادي روزانه و يا ضرب ديدگي ساده دچار شکستگي هاي کوچک و بزرگ مي شود.

در موارد شکستگي کوچک مهمترين علامت درد ناگهاني و شديد کمري مي‌باشد(که حتي به علت کوچکي محل شکستگي مي تواند در عکسبرداري با اشعه ایکس نيز علامتي از شکستگي ديده نشود) در مواردي که شکستگي باعث عارضه عصبي (مانند فشار به نخاع و…) نشود و شدت شکستگي به حدي نباشد که پايداري ستون فقرات را مختل نمايد، استراحت، بي حرکت نمودن موضع و درمانهاي توانبخشي عهده فعاليت درماتی مي باشد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *