علت و علائم تومور استخوان

توسط admin, خرداد ۱۰, ۱۳۹۷

علت و علائم تومور استخوان

تومور استخوان ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشد

اکثر تومورهای استخوانی غیرسرطانی هستند. به این تومورها خوش خیم Benign tumor میگویند و به تومورهای سرطانی، تومورهای بدخیم Malignant tumor میگویند. تومورهای خوش خیم معمولاً کشنده نیستند.

سلول های تومورهای بدخیم استخوان ممکن است از طریق جریان خون یا سیستم لنفاتیک منتشر شده و به نواحی دیگر بدن بروند. به این پدیده متاستاز Metastasis میگویند. وقتی در استخوانی از بدن تومور رشد میکند ممکن است منشا این تومور از خود استخوان باشد یا ممکن است منشا آن از بافت دیگری بوده ولی به علت رشد یا متاستاز سلول ها، تومور به استخوان رسیده است. اگر منشا توموری خود استخوان باشد آن را تومور اولیه استخوان میگویند.

شایعترین تومورهای اولیه خوش خیم استخوانی

کیست استخوانی Simple bone cyst

استئوکندروم Osteochondroma

تومور ژانت سل Giant cell tumor

انکندروم Enchondroma

دیسپلازی فیبرو Fibrous dysplasis

علائم تومور استخوان

اکثر بیماران مبتلا به تومورهای استخوانی در محل استخوان، درد دارند. درد بیشتر گنگ و مبهم است. شدت درد طوری است که اغلب، بیمار را از خواب بیدار میکند. استخوان ممکن است براثر تومور ضعیف شده و سپس براثر ضربه خفیفی دچار شکستگی شود. گاهی تومور درد نداشته و بیمار فقط متوجه یک برجستگی در اندام خود میشود. تومورهای مختلف برحسب نوعشان و محلی را که درگیر میکنند علائم متفاوتی دارند.

علت سرطان استخوان

علت ها بطور کلی ناشناخته هستند . هر چند که بعضی از اطلاعات در مورد بعضی از سرطان ها شناخته شده است ، عوامل موثری از نظر ژنتیکی ، از نظر بعضی از ویروس ها و عوامل دیگری هم که تا حدودی به آن دست پیدا کردند ، مشخص شده که می تواند شروع کننده یک بیماری سرطان باشد اما قطعا با اطلاعات موجود سرطان با یک عامل به تنهایی بوجود نمی آید و همیشه زمینه های مساعد کننده ای هم نیاز دارد و طبیعتا در یک سن خاصی یک سرطان خاصی ممکن است بوجود بیاد که تعداد آن هم خوشبختانه نادر است .

آمار مبتلایان به سرطان استخوان

به طور کلی درصد گرفتاری خوشبختانه رقم دقیقی است که الان نمی شود اعلام کرد و مهمترین چیز این است که اولا نادر است که این یک حسن است ولی نکته دوم این است که چیزی که مهمتر است تشخیص به موقع و سریع آن است و اینکه علامت های اولیه اش مثل خیلی از ناراحتی های دیگر است.

خوشبختانه سرطان استخوان بر خلاف سایر سرطان های بدن اولین ناراحتی هایش با دست درد است در صورتی که سایر سرطان های بدن اصلا دردی ندارند و معمولا بدون درد هستند و بیمار زمانی متوجه سرطانش می شود که خیلی از آن گذشته ، اما در مورد سرطان استخوان خیلی زود اولین علامت هایش با درد ظاهر می شود بنابراین ما باید به درد استخوان بخصوص در اطراف زانو یعنی قسمت بالای زانو و زیر زانو خیلی تاکید داشته باشیم .

منبع:ایران ارتوپد پزشکی امروز


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *