درمان عفونت و عدم خم شدن انگشتان پا پس از جراحی ساق پا

توسط admin, خرداد ۱۰, ۱۳۹۷

درمان عفونت و عدم خم شدن انگشتان پا پس از جراحی ساق پا

درمان عفونت ساق پا پس از جراحی

عفونت از عوارض شکستگی ها است و احتمال این عارضه در شکستگی های باز بیش از شکستگی های بسته است. به محض تشخیص این عارضه درمان آن باید بلافاصله شروع شود. این درمان در غالب اوقات شامل عمل جراحی برای خروج عفونت و بافت های مرده همراه با استفاده از آنتی بیوتیک تزریقی است.

در مواردیکه عفونت بصورت ذکر شده مزمن شود درمان آن بسته به جوش خوردگی شکستگی متفاوت است.

در مواردی که استخوان کاملا جوش خورده باشد باید کل پیچ و پلاک به توسط عمل جراحی خارج شده و در همان جراحی بافت های مرده هم خارج شود. در صورتی که استخوان جوش نخورده باشد درمان بسته به اینکه پیچ و پلاک ها قطعات شکسته شده را محکم گرفته باشند یا خیر درمان متفاوت است.

اگر شکستگی جوش نخورده باشد ولی پیچ و پلاک ها محکم قطعات بالا و پایین شکستگی را گرفته باشند و قطعات شکسته شده کاملا بدون حرکت باشند نیازی به خارج کردن آنها نیست. در این موارد پیچ و پلاک ها در محل باقی مانده ولی در صورت لزوم ساق بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفته و عفونت و بافت های مرده خارج میشوند. بعد از جوش خوردن شکستگی، پیچ ها و پلاک باید خارج شوند.

در صورتیکه شکستگی جوش نخورده باشد ولی پیچ و پلاک کاملا شل و لق شده و قطعات شکسته شده ناپایدار باشند باید کل پیچ ها و پلاک خارج شده و قطعات شکسته شده به توسط اکسترنال فیکساتور به هم متصل شوند.

جراحی ساق پا و عدم خم شدن انگشتان پا

مشکل در حرکت دادن انگشتان پا از عوارض نادر شکستگی های ساق است. علت این عارضه در غالب موارد آسیب عضلات خم کننده انگشتان است. این عضلات در پشت ساق و در عمق لایه های عضلانی آن قرار دارند.

به علت بروز سندروم کمپارتمان در کمپارتمان یا حجره خلفی عمقی ساق این عضلات فلج شده و بعد از مدتی طول آنها کوتاه میشود. کوتاه شدن عضله با کشیدن تاندون آن موجب خم شدن انگشت پا به پایین و یا عدم توانایی در حرکت رو به بالای آن میشود.

گاهی هم ممکن است در حین ضربه اولیه، تاندون اکستانسور یا باز کننده انگشتان آسیب دیده و توانایی حرکت انگشتان به سمت بالا از بین بروند.معمولا وجود پلاک در ساق نمیتواند علت بروز این عارضه باشد.

منبع:ایران ارتوپد ۱٫۲

 

 

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *