درد مفصل ران

توسط admin, خرداد ۱۰, ۱۳۹۷

درد مفصل ران اگرچه درمیان سالمندان شایع است ، اما هر کسی می تواند در معرض این نوع درد قرار بگیرد. درد مفصل ران بنا به دلایل بسیاری رخ می دهد، از اضافه وزن گرفته تا جراحت یا بیماری. بیش از ۷۶ میلیون نفر در آمریکا تجربه نوع خاصی از درد را گزارش نموده اند. اما درد مفصل ران در ۴ رده نخست این گزارش قرار ندارد:

کمر درد، میگرن یا سردرد، درد گردن و درد صورت. حدود ۱۵ درصد از افراد ۶۵ سال و بالاتر درد مفصل ران دارند ، اما نیمی از این افراد از درد زانو هم شکایت می کنند. درد آزار دهنده در مفصل ران، پایین ران یا در ناحیه کشاله ران، می تواند به دلیل جراحت یا ناهنجاری در مفصل ران باشد.

درد مفصل ران ممکن است توسط یک آسیب فیزیکی به مفصل ران ایجاد شود؛ هرچند این امکان وجود دارد که جراحت در ناحیه ای دیگر از بدن منجر به این درد شود. با وجود اینکه درد مفصل ران در میان سالمندان شایع است اما بدون توجه به سن و سال، حتی کودکان نیز ممکن است تحت تاثیر این گونه دردها قرار گیرند.

دلایل عمده و شایع ایجاد درد مفصل ران

– شکستگی لگن

– آرتروز، استئو آرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک

– بورسیت یا آماس کیسه های مفصلی (کیسه های کوچک و پر از مایع که به مفاصل کمک می کنند تا یکنواخت تر و نرم تر حرکت کنند)

– نکروز آسپتیک (گردش خون ناکافی در ناحیه لگن)

– رگ به رگ شدن یا کشیدگی ماهیچه ها در مفصل ران – عفونت – زخم یا جراحت در کمر

– سقوط یا سایر آسیب های وارده بر لگن استئو آرتریت حدود ۱۰ میلیون نفر با این مشکل روبرو هستند، که عموما لگن و زانو را تحت تاثیر قرار می دهد.

در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند، احتمال وقوع آرتریت در افراد چاق بیشتر است. ۶۶% از افراد مبتلا به این بیماری، یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند. تا کنون استئو آرتریت غالب ترین علت شکستگی سر استخوان ران گزارش شده است؛ ۹۷% از جایگزینی های مفصل ران به دلیل شکست سر استخوان ران در اثر استئو آرتریت انجام می شود.

استئو آرتریت همچنین مسئول ۷۰ درصد از جایگزینی های مفصل ران به دلایلی غیر از شکستگی سر استخوان ران می باشد. زمانی که شکستگی سر استخوان ران علت درد مفصل ران است شکستگی سر استخوان ران که می تواند باعث ایجاد درد در ران و کشاله ران شود، علاوه بر محدود کردن حرکت مفصل ران، یک آسیب جدی بوده و نیازمند توجه پزشکی فوری می باشد.

بیشتر افرادی که دچار این نوع شکستگی می شوند، کهنسالند و این خطر با افزایش سن بیشتر می شود. در کنار کهولت سن، افراد زیر نیز در معرض خطر درد مفصل ران یا شکستگی استخوان سر ران قرار دارند:

– افراد مبتلا به سرطان

– افراد مبتلا به استئو آرتریت یا آرتریت روماتوئید

– افرادی با سابقه خانوادگی مربوط به استئو آرتریت

– افراد چاق یا دارای اضافه وزن – افرادی که طولانی مدت از استروئیدها استفاده می کنند

– افراد مبتلا به کمبود خون سلول داسی شکل

– افراد دارای آسیب در کمر یا مفصل ران

– افراد دائم الخمر درد مفصل ران ایجاد شده چه در اثر آسیب، عفونت یا التهاب را می توان مدیریت کرد، بنابراین نباید اجازه دهید تا این مشکل فعالیت های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع:فور مای بدی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *